Měli za úkol vybrat šampiona osmého ročníku koštu slivovice s názvem O putovní staroměstskou flašu. Skleněný pohár, do něhož jsou vyryta jména dosavadních sedmi vítězů koštu, bude spolu s dárkovým balíčkem předán 1. března večer vítězi letošního ročníku. Stal se jím František Šejdr ze Šumic.
Úroveň vzorků, mezi nimiž bylo na 360 slivovicových destilátů ze švestek a durancií, stovka meruňkových pálenek, ale i po padesátce hruškových a jablkových kořalek, příjemně překvapila i samotné pořadatele z občanského sdružení SPS Staré Město.

„Mezi vzorky klasické pálenky se objevily i rarity – oskerušovice, pálenka z banánů i jahod. Potěšilo nás, že porotci přistupovali k degustaci velice odpovědně. Také pěstitelé dodali velice kvalitní pálenky,“ prozradili pořadatelé Stanislav Měrka a Ladislav Prostředník.

Každý anonymní vzorek prošel dvěma tříčlennými komisemi, které mu mohly udělit maximálně šedesát bodů. „Tak dobré slivovice z trnek a durancií, jaké jsem dnes hodnotil, jsem ještě letos nepil,“ svěřil se jeden z místních degustátorů Karel Čejka, který ve Starém Městě vybíral nejlepší slivovici už sedmým rokem. Spokojeni s předloženými vzorky destilátů byli i degustátoři z Jankovic – Radek Šilc a Václav Silný, jehož pálence z trnek a durancií přiřkli před třemi roky degustátoři ve Starém Městě titul šampiona soutěže.

„Až na dvě slabší pálenky, které jsme hodnotili, byly ty ostatní nadprůměrné. Z toho lze usuzovat, že se pěstitelé dobře starají nejen o své stromy, ale také o kvasy,“ dodali unisono Šilc se Silným.