Košty pálenek a výstavy vín na Slovácku

„Každý pěstitel má svůj vlastní jedinečný recept na přípravu ovocného kvasu, který je základem dobré slivovice. K jejímu hodnocení jsme před letošním koštem nepotřebovali degustátory, kteří by strávili hodiny jejich posuzováním," sdělila starostka Sušic Ladislava Vlachynská.

A tak ovoce v tekuté podobě si na koštu nejen každý sám naléval, ale také jej na základě písemných pokynů, jak pálenku posuzovat, hodnotil. „Tři body mohla dostat slivovice, která byla čirá, s jiskrou větší než voda. Pět bodů mohla třeba dostat kořalka z modrého ovoce, která byla čistá a její chuť harmonická. Pokud zmíněné kritérium nesplňovala, hodnotilo se nižšími známkami," informoval osmatřicetiletý Tomáš Skopal, loňský sušický stárek. Zkušení koštéři podle jeho slov vědí, jak si při zkoumání slivovice a jejím koštování udržet čistou mysl.

Na koštu se nejednou stočila řeč k receptům na výrobu slivovice. Její vyznavači se shodovali na tom, že tím jediným receptem a podstatnou ingrediencí je kvalitní kvas ze zdravého ovoce, což znamená práci od jara do podzimu. Stromy je potřeba pravidelně hnojit a pečlivě ošetřovat. „Někdo ale sbírá do kvasu každou shnilou trnku, jen aby měl pálenky více. Ale o slivovici platí, co o každém alkoholu, a to, vždy s mírou," nechala se slyšet Kristýna Kozáčková. S Tomášem Skopalem loni jako stárci stmelovali sušickou chasu.

Sušický košt pálenek se prostě přesunul na pole volné zábavy. Přítomní mohli nejen degustovat vzorky kořalek a u svého stolu je hodnotit, ale také se zaposlouchat do hudby a písniček v podání napajedelského muzikanta Radka Sychry.