„Pro tuto variantu jsme se rozhodli, protože je vhodná do přírodního parku Chřiby. Nacházíme se v přírodě, kterou také musíme šetřit,“ vysvětlil starosta obce Jaroslav Šlechta.

Stavba by měla být hotová do osmnácti měsíců. „Firma se zavázala to udělat 169 pracovních dnů. Pokud nám to ale finance a počasí dovolí, uděláme letos práce asi za osm milionů korun, přes zimu je přerušíme a pokračovat se bude na jaře. Přesto počítám s tím, že to bude hotové v červnu nebo červenci příštího roku,“ pokračoval Šlechta. Nová ekologická čistička odpadních vod bude podle jeho slov stát téměř třicet šest milionů korun bez DPH, devadesát procent z toho bude tvořit dotace.

Ekologické řešení vítá vedoucí oddělení ochrany přírody uherskohradišťské radnice Květoslav Fryšták. „Je to správná cesta hlavně tam, kde nejsou jiné možnosti, jak odvádět splaškové vody. Je to dobře fungující, efektivní a dokonce bych řekl i finančně zajímavé řešení,“ uvedl Fryšták.

Nejde o přitom o první ekologický projekt v obci. „Nyní probíhá i rekultivace skládky. Už máme prakticky hotové dvě třetiny,“ řekl starosta. K tomuto kroku radnice přistoupila, aby zabránila přímému ohrožení bezprostředního okolí kvůli šedesát let staré a nepovolené divoké skládce. Ta se nachází ve zvláště chráněném území Chřiby.

Podle harmonogramu prací by měla být rekultivace skládky ukončena až v létě příštího roku. „Pokud nám to ale klimatické podmínky dovolí, chtěli bychom práce dokončit s půlročním předstihem, tedy letos v prosinci,“ informoval stavbyvedoucí Vlastimil Píštěk z kunovické firmy, která má rekultivaci skládky na starosti.