Již 26. ročník akce pořádané Folklorním studiem Buchlovice, jejíž neodmyslitelnou součástí je i soutěž v kosení trávy, se uskuteční v neděli 28. května.

Účastníci se scházejí už od půl páté, aby na zámeckém nádvoří program poslední květnové neděle zahájili sborovým zapěním písně Pri trenčanskéj bráně. Pak už následuje volné zpívání mužáků i ženských sborů, naklepávání kos, cvičné kosení, vyhrávání cimbálové muziky Rubáš, snídaně v trávě, a nakonec vyvrcholení v podobě soutěže sekáčů i sekáček.

„Na celém dnu je nejkrásnější to, že nijak není sešněrovaný dramaturgií. Do poslední chvíle vlastně ani nevíme, kdo ze sborů a soutěžících vlastně tentokrát dorazí. Všechno je spontánní plynoucí v jakési původní, přirozené poloze starých časů, kdy kosení luk za rozbřesku bylo běžnou pracovní rutinou,“ říká vedoucí Folklorního studia Buchlovice Jiří Raštica.

Nárazem do naloženého vozíku složil dřevo na chodník, na silnici i na střechu renaultu
Kuriozní karambol: náraz do vozíku složil dřevo na chodník i na střechu auta

V samotné kosecké soutěži hodnotící komise posuzuje zejména kvalitu strniště, pravidelnost uložení pokosu, estetiku sekáčova pohybu či jeho krojovou upravenost.

Soutěžící, jichž bývá kolem čtyř desítek, jsou rozděleni do skupin, a nejlepší z nich se utkají ve finále. Vyhlašuje se mužská i ženská kategorie, vítězové obdrží džbán vína a trofej z dílny keramika Jaroslava Crly.

K pohodové atmosféře přispívá také snídaně v trávě, kterou hostům podávají tanečnice folklorního studia. Menu je tradiční: chleba namazaný vaječnou škvařeninou a kyška. Obvykle na ni padne šest stovek vajec a deset kilogramů špeku.