Aby ušetřilo peníze z obecního rozpočtu, rozhodlo se nerozsvěcovat na noc všechny lampy veřejného osvětlení. Nespavcům tak už několik měsíců na cestu svítí mnohem méně svítilen než dříve. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo především ušetřit finance z obecní kasy.

„V části obce jsme veřejné osvětlení občas vypínali už dříve. V loňském roce jsme ale dostali dotaci ze Zlínského kraje na rekonstrukci obecního osvětlení, v rámci které bylo možno namontovat na něj i časové spínače, a této možnosti jsme využili. Takže osvětlujeme ta místa, kde je to důležité, například autobusové zastávky, křižovatky a tak podobně,“ vysvětlil situaci starosta Korytné Vladimír Janča. Kolik přesně tím obec ušetří ale zatím spočítáno nemá. „Šetříme kde se dá, jinak to nejde, peněz je pořád málo. Zkrátka úspora to je, což je pro nás důležité,“ sdělil Janča.

Podle obyvatelky vesnice a ředitelky tamní mateřské školy Dany Bazalové se omezení občanů nijak negativně nedotklo. „Nepociťuji to a ani nevím o tom, že by si někdo stěžoval. Osvětlení máme dostatek. Spíš jsem ráda, že obec tímto způsobem ušetří,“ vyjádřila se Bazalová. Neobvyklá tma v obci však negativní dopady měla. „Jezdili k nám Romové ze sousedního Slovenska a v noci vybírali kontejnery a dělali nepořádek. Systém spínačů ale umožňuje jednoduše krizová místa osvítit, nastavit lampy dle potřeby. Tím pádem se tato nepříjemnost vyřešila,“ dodal starosta.

Podobný krok jako Korytná zvažuje i zastupitelstvo Osvětiman. „Ano, uvažujeme o tom, že bychom osvětlení omezili, ale zatím jsme k opatření nepřistoupili. Je to totiž sporné. Sice ušetříme, ale zase dáme prostor případným nekalým živlům. Máme na lampách namontovány hodiny, takže kdybychom řekli teď, můžeme to okamžitě spustit. Na posledním zastupitelstvu jsme to ale neschválili. Co bude dál, se uvidí,“ vysvětlil starosta obce Otakar Berka s tím, že je k úvahám o vypnutí lamp veřejného osvětlení vedou především finanční důvody jako v Korytné.

Petra Kučerová