Tradiční lidovou slavnost plnou písní a tanců tam v pátek 12. července zahájily stálice z Kopanic. Zahrála dechová hudba Hrozenčané a Drietomanka. S pásmem „Jak Stázka ke kroji přišla“ poté vystoupily zpěvačky ze sboru Čečery.

Ženské hlasy doprovodil autentický styl lidové muziky Metošé.

„Hrajeme starší typy hudebního projevu na Kopanicích. Jedná se o způsob hry podle kapely, která hrávala mezi 50. a 70. lety ve Vápenicích,“ vysvětlil primář, houslista a kapelník Tomáš Beníček, který žije v nedalekém Lopeníku.

Tamní slavnosti jsou tak pro kapelu jednou z nejdůležitějších akcí v roce.

„Po vystoupení zahrajeme lidem ještě volně někde bokem, to má pak úplně jinou atmosféru,“ prozradil účinkující muzikant Jakub Šustr.

Zastřešený amfiteátr ve Starém Hrozenkově se pomalu zaplnil a počasí přálo.

Po propršeném odpoledni nespadla ani kapka. Na zahřátí byla připravená teplá kopanická specialita ze slivovice a špeku s tajuplným názvem „žmolkovica“.

Během zahajovacího večera se představili také letošní zahraniční hosté z Polska a Mexika.

„Na Mexičany jsem se těšil nejvíc, protože je to něco úplně jiného. Myslím, že to lidi zaujme,“ sdělil starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

Kromě bohatého folklorního programu se mohou návštěvníci víkendových slavností těšit také na koncerty známých interpretů. Sobotní večer bude patřit slovenskému zpěváku Adamu Ďuricovi. V neděli zase zazpívá Anna K.