„Po seřazení v Jarošově, krátce po deváté ráno, vyjelo 22 traktorů ve směru Uherské Hradiště, hlavní křižovatka, dále pokračovaly na kruhový objezd k Intersparu a zpět na kruhový objezd ke Kauflandu do Uherského Hradiště. Jízda se opakovala třikrát. Potom se traktory vrátily zpět do svých podniků,“ informovala Ludmila Holíková ze Zemědělského svazu ČR, územní organizace Uherské Hradiště.

Vše se obešlo bez potíží v dopravním provozu. Policisté podle slov svého krajského mluvčího ve Zlíně Petra Jaroše nezaznamenali v této souvislosti žádné komplikace.

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR tím chtěli upozornit na výzvu evropským ministrům zemědělství a Evropské unii, aby přehodnotila požadavky vyplývající ze Zelené dohody pro Evropu a jejích navazujících strategií.

Obec Velehrad.
ANKETA: Má Velehrad vybudovat záchytné parkoviště mezi bazilikou a rybníkem?

Zemědělské organizace, které zastupují 80 procent tuzemských výrobců potravin, považují tyto cíle za příliš ambiciózní a neodpovídající současné situaci ohledně vysokých vstupních nákladů v zemědělské prvovýrobě, především cen energií.

V důsledku jejich uplatňování údajně hrozí výrazné snížení konkurenceschopnosti evropského zemědělství vůči ostatním částem světa a následnému snížení objemu produkce.

„Udělejme z výzvy Green Deal výzvu Real Deal. Není možné, abychom dobrovolně utlumili zemědělskou výrobu v evropských zemích, kde platí velmi přísná pravidla pro ochranu přírody, ochranu zvířat a pro bezpečnost potravin a museli se více spoléhat na dovoz potravin, které ani zdaleka nedosahují současných ekologických standardů Evropské unie,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR, zemědělské organizace Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska požadují, aby byla o rok odložena nová pravidla pro rozdělení zemědělských dotačních podpor a zemědělci i dozorové organizace měli dostatek času se na takto zásadní změny připravit.

„Od začátku příštího roku mají platit nová pravidla společné zemědělské politiky Evropské unie, ale zemědělci stále nevědí, za jakých podmínek mají hospodařit. Nevědí, zda letos založené porosty splní podmínky nových pravidel a o sliby o včasném zavedení v průběhu příštího roku a uplatnění výjimek jim nezajistí, že v příštím roce nebudou pokutováni za opatření, která jsou sice v souladu se zásadami správné zemědělské praxe, ale podle nových pravidel budou v nesouladu,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.