„Vyjíždíme z ranče přes Louky u údolí Dlouhé řeky až k Račí studánce, kterou vyčistíme od nánosů a symbolicky ji tak otevřeme pro letošní sezónu," přiblížil sobotní program Antonín Nevřiva. Toho zároveň těší, že se o tomto podniku dozvídá stále více cizích lidí, kteří do podhůří Chřibů nezřídka přijíždí desítky kilometrů.

„Vyjíždí nás letos zhruba čtyři desítky koní, ten kdo nemá koně či se na něj necítí, může jet s námi na jednom ze dvou povozů," popsal samotný přesun napříč loukami a kopci pod hradem Buchlovem majitel ranče.

„Účastníme se této akce již několik let a je to nádherně strávený den uprostřed krásné přírody s příjemnými lidmi," sdělil důvody pro svou opakovanou účast při čištění studánky Karel Šmedel z Letovic, který přijel od Bučovic společně se svou partnerkou.

Celá koňská jízda vyrazila z ranče krátce před jedenáctou hodinou, aby během své vyjížďky udělala také několik přestávek, při kterých se jezdci baví například překonáváním překážek v koňském sedle, ale také aby si vychutnali kouzlo oběda v samotném srdci přírody.

„Vezeme si se sebou vojenskou polní kuchyni z 60. let minulého století, ve které si odvážíme do přírody horkou vodu na čaj nebo kafe, dobrou polévku a letos také pikantní drůbeží guláš, takže si myslím, že hlady nikoho uprostřed lesa určitě nenecháme," prozradil kulinářské zabezpečení akce Antonín Nevřiva.

Ani po návratu z vyjížďky ke studánce však program na ranči nekončí.

„Poté následuje tradiční vyhánění červa s pomocí slivovice a topinky s česnekem, nudit se ale nebudou ani děti, pro které je nachystána také spousta aktivit," prozradil další průběh odpoledne Josef Trávníček z Boršic, který je rovněž s Rančem Nevada spjatý od jeho samotných počátků. .

Ranč Nevada funguje od roku 1997 a patří k turistickým cílům uprostřed chřibských vrchů. Návštěvníci ranče mohou poznat malebnou přírodu v okolí Buchlova během vyjížďky na koních, nebo rovnou při romantické jízdě kočárem. Děti mohou také navštívit některý z dětských táborů, které přes léto Ranč Nevada pořádá.