Po sněhové nadílce, která o víkendu zasypala slovácký region, se dalo na Javořinu vyrazit už z Hrabiny. To je vrchol kopce mezi Slavkovem a Stráním.

Tuto trasu si poprvé vyzkoušel také Petr Ratajský z Ostrožské Lhoty. „Překvapila mě dobrá stopa až ke Kamenné búdě. Dál k Javořině byla stopa trošku horší. Lidi chodí na Javořinu pěšky a moc na běžkařské stopy nehledí. Pokud to mám srovnat s běžkováním na Nové Lhotě, tak tam je víc běžkařů. Není tam tolik lidí, kteří jdou jenom na vycházku, proto je stopa na Novou Lhotou lepší,“ vysvětloval známý příznivec bílé stopy a prozradil, že z Hrabiny na Holubyho chatu mu ukázala aplikace přesně 10,88 km.

Počítání Tříkrálové sbírky. Ilustrační foto
Tříkrálová sbírka na Slovácku. Kolik peněz se každé z obcí vybralo

Na Velkou Javořinu, která leží 970 metrů nad mořem, se vydal také Straňan Ladislav Kolaja zvaný Fukes. „Nechal jsem se přivézt na Kamennou búdu, ale zpátky pojedu až do Strání na běžkách. Stopa je trošku rozbitá, ale buďme rádi za sníh, který napadl. Vyrazil jsem sám. Všichni čekají na sníh, a když napadne, tak se nikomu nechce,“ trošku si postěžoval Ladislav Kolaja.

Na Javořinu se můžete na běžkách aktuálně vydat z Hrabiny (10,8 km) nebo z Kamenné búdy (6 km), kde parkovala v nedělním odpoledni zhruba dvacítka aut. Trasa z Hrabiny byla až na vrchol slušně prošlápnuta. Po celé trase bylo kolem dvaceti centimetrů sněhu.

Další variantou je trasa z Nové Lhoty, která startuje většinou z Kubíkova vrchu (7 km). Ještě dodejme, že na vrcholu se můžete občerstvit na Holubyho chatě, která je otevřeno denně kromě středy.