Dne 25. srpna vedení hradišťské divadelní scény rozhodlo o tom, že tato inscenace končí a další reprízy nebudou, úspěšnosti představení navzdory.

Takovýto konec si nezaslouží

„Nejen z mého pohledu jde o mimořádnou inscenaci mimo jiné tím, kolikrát se hrála a takovýto konec si prostě nezaslouží. Neznám důvody tohoto rozhodnutí, ale myslím, že ještě mohla generovat. Je utnuta ve chvíli, kdy mohla absolvovat další desítky repríz a potěšit další tisíce diváků. Navíc je třeba si uvědomit, že ta inscenace proslavila sebe i Slovácké divadlo v kontextu celé republiky,“ řekl Slováckému deníku dramaturg a dlouholetý člen poroty Největší z Pierotů Jan Gogola starší.

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy ze zcela nevhodných podmínek.
Psi žijí mezi tunami odpadů. Majitelka o ně nejspíš přijde

Ředitelka hradišťské divadelní scény Libuše Habartová vnímá Rychlé šípy jako jeden z velkých vrcholů Slováckého divadla a přiznává, že je ráda, že jako ředitelka mohla u několika repríz být, protože se u nich velmi dobře bavila.

„Vzpomínám si ale, jak jsem nedávno slyšela rozhovor s Ivanem Trojanem, který říkal, že i sebeúspěšnější inscenace v Dejvickém divadle po dvou stovkách repríz končí, protože v nejlepším by se končit mělo. Mohli by mít pořád vyprodáno, ale to, jak pan Trojan připomněl, nemůže být jediný ukazatel, protože ta originální herecká parta se chce hlavně dívat dopředu. Něco podobného se stalo i nám,“ uvedla Libuše Habartová.

Odchod herce i únava 

Z komedie podle jejích slov nečekaně odešel jeden z herců a ostatní uznali, že bez jeho přítomnosti by už nedávalo smysl v hraní pokračovat, navíc mnozí mluvili o únavě, přece jen komedie byla na repertoáru přes 22 let.

„To byly argumenty, které vlastně rozhodly za nás a v nejlepším jsme, jako kolegové z Dejvického divadla, přestali. Když však zhlédnete náš repertoár, zjistíte, že jedinečnost inscenací Slováckého divadla pořád trvá a nominace našich herců na nejvyšší herecká ocenění, stejně jako loňský návrh na nominaci Slováckého divadla na divadlo roku, to potvrzuje,“ dodala Libuše Habartová.

Tím, kdo na konci letošního dubna divadlu oznámil, že končí ve všech svých dohrávaných rolích, včetně Mirka Dušína v Rychlých šípech, byl David Vacke.

„Stále jsem věřil, že lidé kteří teď vedou Slovácké divadlo, se udrží ve svých funkcích jen dočasně a současný normalizační odér z této významné instituce opět vyvane. Ale ostudná podpora ze strany Rady města je, zdá se, pevnější, než by se dalo očekávat, a já ztratil i ten poslední zbytek chuti v rychlošípáckém dobrodružství pokračovat. Přišlo mi stále absurdnější, šířit jako Mirek Dušín myšlenky o cti a morálce tam, kde podobné hodnoty jsou považovány za něco bezcenného a otravného. V každém případě děkuji všem divákům za spoustu společných zážitků, a že jich bylo,“ sdělil David Vacke na dotaz Deníku.

Rychle šípy jsou legendou

Podle režiséra inscenace Roberta Bellana jsou Rychlé šípy legendou a rodinným stříbrem Slováckého divadla a on považuje za velkou chybu, že se inscenace stahuje.

„Zároveň chápu Davida Vackeho, že za současného vedení nechce už v inscenaci ani jako host pokračovat. Nicméně každý je nahraditelný a Slovácké divadlo mohlo udělat v postavě Mirka Dušína záskok. Především kvůli divákům, zájem o vstupenky na toto představení je pořád obrovský,“ neskrývá přesvědčení Robert Bellan.

Početná hodová chasa roztančila ulice v Jalubí; září 2023
Početná hodová chasa roztančila ulice v Jalubí

Považuje to od Slováckého divadla za akt pohrdání fanoušky i za čin špatného hospodáře. Rychlé šípy podle něj držely Slovácké divadlo finančně nad vodou v těch nejtěžších obdobích a výnos z prodaných vstupenek není zanedbatelný ani dnes.

„Rychlé šípy tvořily  základní kámen nejúspěšnější historie Slováckého divadla a herci, bez ohledu na to, kdo momentálně seděl nahoře v kancelářích, poskytovali divákům i sami sobe požitek z kolektivního nadšení a radosti ze hry. Je fakt že po všech těch neetických turbulencích v souboru některým hercům už inscenace radost a požitek ze hry nepřinášela. Je mi z toho smutno,“ poznamenává Robert Bellan.

„S Rychlými šípy odchází to, co by si každé divadlo na světe přálo mít na repertoáru a patřičně si hýčkalo - legenda přetrvávající napříč politikou, vztahy i momentálním stavem společnosti. Čest její památce,“ smutně konstatoval režisér Rychlých šípů.

Rychlé šípy byla historicky nejúspěšnější inscenací Slováckého divadla, kterou vidělo na 150 tisíc diváků. Premiéra se konala 9.10. 2000 a derniéra 22. 2. 2023. Během této doby bylo uvedeno celkem 532 repríz. Inscenace má za sebou pozoruhodnou pouť. Vystoupila ve více než čtyřiceti městech po celé republice, herci ji hráli na hradě, v Národním divadle, v cirkusovém šapitó i ve sportovní hale pro dva tisíce diváků, posbírali celou řadu cen a představili se s ní v mnoha televizních pořadech včetně Manéže Bolka Polívky. Ten po jejím zhlédnutí prohlásil: „Dřív mívali herci v Brně mindrák z Prahy a teď už ho budou mít i z Hradiště.” Zdroj: Slovácké divadlo