O nový občanský průkaz musí člověk požádat nejpozději patnáct dnů před vypršením platnosti, lépe ale měsíc předem. Třicet dnů totiž trvá, než úřad vydá nový doklad. Kdo si tedy nechával výměnu občanky až na poslední chvíli, ten to do konce roku nestihne. „Snažíme se občany upozorňovat na končící platnost občanských průkazů, ale hodně lidí na to nereaguje," uvedla vedoucí oddělení osobních dokladů Městského úřadu v Uherském Hradišti Blanka Bartasová.
Navštívit městský úřad bude muset i dvaačtyřicetiletá Anna z Uherského Brodu, která nyní u sebe nosí pouze propadlý občanský průkaz. „Ani mě nenapadlo, že mi končí platnost občanky. Moc často ji nepotřebuji a nevytahuji z peněženky, tak jsem si na výměnu ani nevzpomněla," přiznala se uherskobrodská občanka. V Uherském Brodě, stejně jako na úřadě v Uherském Hradišti, však musí počítat s odstávkou informačních systémů právě na úseku občanských a cestovních dokladů. „Od 28. prosince do 31. prosince nebude možné podávat žádosti o vydání občanských průkazů se strojově čitelnými údaji, ani si je vyzvedávat. Poslední možný termín k podání žádosti nebo převzetí hotových dokladů bude středa 23. prosince," informovala mluvčí radnice v Uherském Brodě Elen Sladká.
Celorepubliková odstávka se koná v souvislosti se schválenou novelou zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech. „V době odstávky dojde k úpravám informačních systémů, proběhne distribuce a testování nové verze softwarů, jejichž prostřednictvím jsou žádosti o osobní doklady podávány a vyhotovené předávány občanům," vysvětlil mluvčí uherskohradišťské radnice Pášma. V tomto období si mohou lidé požádat pouze o vydání občanky bez strojově čitelných údajů, která však platí jen měsíc a k žádosti je potřeba připojit dvě fotografie. „V tomto případě nemá občan povinnost požádat současně o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji," podotkla na výjimku v souvislosti s odstávkou Bartasová. Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů vydává pouze úřad, v jehož obvodu je občan hlášen k trvalému pobytu, a to do patnácti dnů od podání žádosti.
Pokuta až patnáct tisíc korun hrozí v krajním případě tomu, kdo i přes dovršení patnácti let nemá platný občanský průkaz. Kromě toho to s sebou nese i komplikace v běžném životě, například při policejní kontrole nebo na poště při vyzvedávání zásilek. Takoví lidé by měli žádost o nový doklad podat co nejdříve, mohou tak učinit na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na místo bydliště. Místo neplatné občanky dostanou opozdilci potvrzení o občanském průkazu, který jim bude sloužit do té doby, než od úřadu dostanou nový doklad. „Pokud platnost občanského průkazu již skončila, musí občan prokázat svou totožnost jiným obdobným dokladem, například platným cestovním pasem nebo rodným listem," upozornil Jan Pášma a dodal, že k objednání lze využít také rezervační systém na webových stránkách města Uherské Hradiště. Ten umožňuje objednat si vyřízení dokladu na danou hodinu.
ANDREA GABRIELOVÁ