Jejich záměr podpořili i samotní obyvatelé městyse.Pro kompostéry se radní definitivně rozhodli po vyhodnocení veřejné ankety, do které se zapojilo bezmála dvě stě hlasujících.

„Mám zahradu. Dávám přednost tomu, aby se bioodpad třídil v obci plošně pomocí kompostérů,“ shodla se většina Polešovických.

Jedním z nich je i Stanislav Uhlíř z Polešovic. „Byť bydlíme na bytovce, taky jsme pro kompostéry. Máme sice malou zahrádku, ale žádné domácí zvířectvo, kterému bychom například zbytky zeleniny dávali. Bioodpad jsme běžně vyhazovali do komunálního odpadu,“ poznamenal Uhlíř.

Pořízení kompostérů se podle polešovického starosty Michala Zapletala obci i lidem vyplatí. Zbytky z kuchyně a zahrady nebudou svážet za peníze popeláři, ale zůstanou na zahradě jako hnojivo. Komunální odpad navíc podle statistik tvoří až ze čtyřiceti procent právě bioodpad.

„Pokud by se podařilo v prvním roce vytřídit alespoň deset procent bioodpadu, mohli bychom za svoz odpadu ušetřit i osmdesát tisíc korun. Pokud bychom se po pár letech dostali na oněch čtyřicet procent, ušetřili bychom statisíce,“ kalkuloval starosta.

Cena jednoho kompostéru se pohybuje kolem jednoho až dvou tisíců korun. Většinu pořizovací ceny by ale měla pokrýt dotace, o kterou radní zažádali. Na kus pak lidé doplatí zhruba sto až dvě stě korun.

„Plánujeme koupi bezmála šesti set kompostérů, do každé domácnosti jeden. Chceme, aby se všechny využily. Kdo ale bude chtít používat svůj vlastní, nový si brát nemusí,“ doplnil Zapletal.

Zda-li Polešovičtí dotaci získají, či ne, se rozhodne zhruba v půlce března. Pokud radní uspějí, budou mít obyvatelé kompostéry doma do čtyř měsíců.

„Jestli dotace nevyjdou, zkusíme použít vlastní prostředky. Je to důležitá investice do budoucna. Poplatky za svoz odpadu se pořád zvyšují,“ upozornil starosta.

Plány Polešovických vnímá pozitivně i vedoucí hradišťského oddělení ochrany přírody Roman Šimeček.

„Když budou lidé bioodpad ukládat na vlastní zahradu, budou jej především důsledněji třídit. Navíc bioodpad recyklují přímo v místě, kde vzniká, což je úplně nejlepší,“ podotkl Šimeček.

Kompostování preferují například i obyvatelé Slavkova. Radní je k tomu navíc nijak přesvědčovat nemuseli. „Takřka všichni mají na zahradě kompostér. Problém s výskytem bioodpadu v běžném odpadu tedy vůbec nemáme,“ zmínil slavkovský starosta Petr Vladovič.