Celkově se ve všech třech kasičkách sešlo bezmála 60 tisíc korun. A zatímco nespočítáno mají v Kroměříži, v Kunovicích a v Rožnově pod Radhoštěm sbírky nadále pokračují i v měsíci lednu.

„Předvánoční sbírka v Uherském Hradišti se uskutečnila pro Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče PAHOP a pro Akropolis. Zdravotnímu ústavu PAHOP vynesla sbírka 54 497 korun, pro Akropolis se podařilo vybrat 5178 korun,“ informoval mluvčí tamní radnice Jan Pášma.

PAHOP podle jeho slov plánuje výtěžek sbírky použít jako příspěvek na pořízení automobilu pro mobilní hospic a terénní odlehčovací službu. V Akropolisu chtějí peníze použít na zakoupení speciálního lůžka, které je určeno pro program s dětmi s autistickým postižením.

„Jsem rád, že občané podpořili tuto sbírku i přes zpřísněná koronavirová opatření,“ komentoval výsledek sbírky místostarosta Čestmír Bouda.

Město Uherské Hradiště pořádá charitativně zaměřenou předvánoční veřejnou sbírku již od roku 2003. Je tradicí, že peníze, které se ve sbírce vyberou, připadnou některému ze sociálních zařízení či spolku nebo organizaci, které pečují o děti a mládež.

„Výtěžek předvánoční sbírky byl letos, v roce výrazně poznamenaném epidemií koronaviru, srovnatelný s tím loňským, kdy se vybrala takřka stejná částka blížící se 60 tisícům. Vloni peníze připadly nízkoprahovému zařízení TULIP. Dosavadní rekord sbírky padl v roce 2017, kdy výtěžek činil takřka 71 tisíc korun,“ dodal Jan Pášma.

Zatím nespočítány jsou peníze v ukončené sbírce pod vánočním stromem v Kroměříži. Tam mohli zájemci nosit peníze do pokladničky v prosinci loňského roku. Výtěžek by se měl rozdělit rovným dílem mezi spolek Korálky, který pomáhá zdravotně postiženým dětem, a Dětský domov Kroměříž.

„Korálky peníze použijí zejména k hrazení nákladů na zabezpečení dopravy žáků do ZŠ a MŠ Kroměříž, F. Vančury. Dětský domov hodlá ze sbírky podpořit rozvoj dětí, především jejich sportovní, zájmovou a kulturní činnost,“ přiblížil kroměřížský místostarosta Vít Peštuka.

Spolek Korálky a Dětský domov Kroměříž patří mezi tradiční příjemce peněz z vánoční sbírky. V uplynulých pěti letech si výtěžek z ní rozdělily. Loni se vybralo zhruba 32 tisíc korun.

To v Kunovicích na radnici jsou až do 11. ledna k dispozici sbírkové kasičky pro čtveřici děvčátek, která se neobejdou bez trvalé péče svých rodičů, Vanessku Sečkárovou a trojčátka Amálku, Viktorku a Žofinku Hráčkovy. Permanentně podle kunovického starosty Pavla Vardana jim lze přispět také na transparentní účet.

Až do konce ledna pokračuje sbírka pod vánočním stromem na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm, kterou tam zahájili vloni 8. prosince.

„Jedná se o jednu z pravidelných sbírkových akcí rožnovské organizace Domov Kamarád, která zajišťuje sociálně-terapeutické dílny. Dosavadní výtěžek je přes 16 000 korun. Vybrané finanční prostředky jsou vždy určeny výhradně na provoz nebo investice v rámci Domova Kamarád,“ uvedla Petra Graclíková, mluvčí Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm, kde v neděli 3. ledna vyvrcholila trojice on-line adventních a benefičních koncertů.

Výtěžek z nich však má být znám v následujících dnech.

„V rámci těchto koncertů tradičně podporujeme sociální služby, které působí v Rožnově, letos můžete přispět na jejich transparentní účty. Jistě to v nelehkých dobách ocení, stejně jako my oceňujeme jejich každodenní služby občanům města,“ doplnila místostarostka Kristýna Kosová.