Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: RedakceV Uherském Hradišti se zpívání uskuteční pojedenácté, tradičně před kavárnou Jiné Café na Masarykově náměstí a v podání pěveckého sboru ZUŠ Slovácko, vedeného učitelkou Lenkou Frantovou. Jejich vystoupení začne už v 17.30 hodin.

V 18 hodin pak zazpívají společně s přítomnými známé vánoční koledy Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Rolničky, Pásli ovce Valaši a nakonec píseň Veselé Vánoce.

„Až do půl sedmé pak bude pokračovat program ZUŠ Slovácko s vánoční tematikou,“ upřesnila Iva Kučerová ze ZUŠ Slovácko.

Rozzářené symboly Vánoc už zdobí města a vesnice na Zlínsku. Kde mají ten nejhezčí vánoční strom?
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Zlínsku. Hlasujte

Kompletní texty koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 200, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. Minulý rok to třeba byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos s námi bude zpívat skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.

Česko zpívá koledy 2022 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti měl pod palcem Pěvecký sbor ZUŠ Slovácko.
VIDEO: Hudba spojuje, zaznělo během zpívání koled v Uherském Hradišti

Koledy se zpívají i v zahraničí

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celé naší země a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku.

„Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku. 

Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz. U každého příspěvku je nutné doplnit o vaše celé jméno a lokalitu, kde žijete. Například Slovácko. Děkujeme.