Ta stejně jako v minulém roce peče i letos koláčky pro rodinu místního krále, jenž při nedělní jízdě bude s růží v ústech sedět na koni v čele své družiny.
„Pro rodinu krále peču tři tisíce koláčků. Vdolečky, makovníčky i ořechové rohlíčky,“ prozrazuje s úsměvem pekařka, na kterou po těch slovech ještě několik vteřin s údivem zíráme. Někoho představa takového množství sladkostí možná posadí na židli, ne však zručnou řemeslnici, která na stole pracuje s těstem tak, že změny jeho tvarů nestíháme registrovat.

„Tři až tři a půl tisíce je obvyklé množství. Samo pečení sice trvá jen dva dny, ale od začátku týdne si už na to musím chystat věci,“ říká s dlaněmi od mouky, ponořenými v beztvaré, těstovité hmotě. Spolu s fotografem neohrabaně stepujeme kolem pekařky, která s blížícím se polednem netrpělivě čeká na skupinku pomocnic. „Nechodí stejný počet. Osm devět deset ženských, jak kdy,“ krčí rameny a odkládá další uhnětený polotovar.

V rohu prostorné místnosti, které vévodí několik mohutných stolů, stojí trouba, očividně připravená k akci. „Vleze do ní plech se 63 koláčky. Jeden převalovaný za tři koruny padesát. Upečené jsou zhruba za tři minuty. To víte, silná trouba něco zvládne. Ale nemyslete si, ať dělám vdolečky, makovníčky nebo ořechové rohlíčky, vždycky jde o přesnou práci, u které nic neošidíte ani neurychlíte,“ popisuje Pleslová a přiznává, že rozdíly v tom, pro koho koláčky peče, nedělá. „Není důležité, jestli je to pro krále, nebo na svatební hostinu, zákazníkem je každý,“ odvětí a na otázku, zdali si občas nepřijdou na koláček její vnoučata, jen mávne rukou. „Vnoučata jsou spíš na maso, ujídat z plechů mi nechodí,“ směje se na celé kolo.

Jsme na odchodu. Zvon místního kostela odbíjí poledne a my pomalu míříme ke dveřím, vyprovázeni pekařkou, která ač od dětství mamince pomáhala s dorty, dnes chystá koláčky pro vlčnovského krále.

Související články:

Jízda králů 2008 ve Vlčnově začíná v pátek

OBRAZEM: Ve Vlčnově visí malované jízdy

VIDEO: Králové se sešli na Svatém Antonínku

Rarita: králové se představí třikrát

Letos vyjedou tři jízdy králů

Nastávající vlčnovský král už na koni jezdit umí

Vlčnov už má nového krále