„Už kdysi jsme tam měli zabydlenou toulavou kočku. Nájemníci jí tam pak nosili jídlo a mléko, a tak se tam zvíře drželo. Po několika dnech ale začal brloh zapáchat, a tak jsme pro milou kočku pracně sháněli nového páníčka. Když jsem předevčírem zaznamenala v tom místě pohyb, myslela jsem si, že se situace opakuje," popsala svůj zážitek Věra Smutná. K jejímu překvapení pod schody nenašla zvíře, ale spícího bezdomovce. „Spal tam na kusu lepenky, zakrytý starou dekou. Probudila jsem ho, a řekla mu ať odejde. Byl slušný, omlouval se a hned poslechl. Radila jsem mu, ať zajde do některého z regionálních azylových domů, že mu tam určitě pomůžou," dodala nájemnice.

Hledání tepla je v těchto dnech pro bezdomovce prioritou. Strach z prochladnutí či dokonce umrznutí je velký. Například loni si na Uherskohradišťsku zima vyžádala dva životy. Jeden z bezdomovců umrzl v Uherském Brodě, druhý ve Strání. To se však nejednalo o typického bezdomovce, nýbrž o člověka, který bydlel v malé chatce.

V prvním případě pak v první polovině prosince minulého roku umrzl muž pobývající v opuštěném domě. „Měl pouze třicet sedm let. Jeho známí ho našli v uherskobrodské části Újezdec poté, co se ho vydali zkontrolovat. Přišlo jim zvláštní, že ho několik dnů neviděli v hospodě," připomněl hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Uherskému Hradišti, kde se v současné době nachází asi patnáct bezdomovců, se letos podobné události prozatím vyhýbají. „Do azylového domu míří jen někteří z nich. Z naší zkušenosti vyplývá, že řadě těchto lidí bydlení pod širým nebem nebo provizorní umístění bez pevných pravidel vyhovuje. V azylových domech platí malou částku za nocleh, nesmí přitom pít a musí tam dodržovat zavedená pravidla. To je pro mnoho z nich nepřijatelné," tvrdí velitel městských strážníků Vlastimil Pauřík.

Přesto byste v azylových domech v Uherském Hradišti a Starém Městě hledali volné místečko marně. „Momentálně máme plno. Stejná situace je většinou i v druhém hradišťském zařízení tohoto typu, azylovém bydlení Cusanus," uvedl Otto Holeček, vedoucí Azylového domu sv. Vincence ve Starém Městě.

Podle něj jsou zejména v zimních měsících kapacity většiny azylových domů v regionu zcela zaplněny již několik let. „Pokud teplota klesne pod minus deset stupňů Celsia, mimořádně umožníme lidem bez přístřeší přenocovat na maximálně pěti přistýlkách, které máme k dispozici. Po případném zaplnění této kapacity u nás mohou přečkat noc na takzvané ‚teplé židli'. Těch máme deset," dodal Holeček. Strávit noc v azylovém domě mohou lidé bez domova v čase od 20 do 7 hodin.

„Příchozí má také možnost vykonání osobní hygieny, výměny oděvu a dostane teplý čaj. Toto mimořádné opatření je samozřejmě poskytováno zcela zdarma. Jedinou podmínkou je dodržování ubytovacího řádu azylového domu. Žádný zvýšený nárůst jsme v důsledku zimních měsíců ani v důsledku nedávné amnestie nezaznamenali," připomněl Otto Holeček.

Ředitel Oblastní charity Uherské Hradiště Jiří Jakeš poznamenal, že jeho lidé jsou připraveni poskytnout bezdomovcům v době mrazů okamžitou „první pomoc". „Občas se stává, že u dveří hlavní budovy Charity na Velehradské třídě někdo takový zazvoní. Samozřejmě ho nenecháme stát venku a poskytneme základní pití a jídlo. Pak se snažíme vyhledat nejvhodnější formu ubytování a další pomoci. Předtím ale obvoláme, pokud nám dá klient telefonní číslo, jeho rodinu a zjišťujeme, zda se skutečně ocitl v tísnivé situaci. Pokud k nám někdo přijde opilý, požádáme ho, aby k nám opět přišel, až vystřízliví," informoval Jakeš.

Lidé bez domova se obrací také na hradišťskou faru. „Za poslední tři měsíce nás takto navštívilo asi patnáct lidí. Peníze jim dávám jen ve výjimečných případech, kdy nemám pochybnosti, že je ten člověk nezbytně potřebuje. Jinak těmto lidem poskytneme jídlo a doporučíme jim návštěvu Charity či některého z azylových domů," podotkl hradišťský farář Ján Turko.

S tím, že by se situace s bydlením pro bezdomovce zlepšila, zřejmě nelze počítat. „Žádný takový projekt v současné době neplánujeme a ani ve výhledu investic žádná ubytovna či nový azylový dům nefiguruje," sdělil místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka.