Přestože Depozitum Flíček, jak svou neziskovou organizaci nazvali, vzniklo oficiálně až v roce 2014, je to už dvanáct let, kdy se Jarmila Zlámalíková rozhodla pečovat o tyto opuštěné tvory. Původně šlo pouze o jednorázový projekt, ale jak chlupáčů přibývalo, šlo již pro dvě osoby o příliš velké břemeno. Tak tedy vznikl nynější útulek.

„Když se lidé doslechli, že jsme ochotní se postarat, začalo se nám za plotem objevovat stále více nechtěných koček,“ vzpomíná paní Jarmila. Časem se spolu s Jaroslavem Misíkem rozhodli pro koupi rodinného domku v Nedakonicích, který postupně přebudovali v dokonalé kočičí útočiště. Všech 138 koček rozdělili do jednotlivých pokojů, podle různých kritérií tak, aby se spolu co nejharmoničtěji fungovaly.

Každý pokoj vybavili škrabadly, pohodlnými pelíšky, krytými kočičími záchodky a také dostatkem misek. Rovněž je ke každé místnosti připojen venkovní výběh, aby kočkám nechyběl pohyb a čerstvý vzduch. Jediné klece tak naleznete v karanténě, kde se léčí kočičí marodi. V obývacím pokoji provozovatelů Depozitu Flíček pobývají ty kočky, které potřebují zvýšenou péči, nebo jsou po dlouhodobém pobytu na ulici plaché.

Každému zvířecímu obyvateli se snaží poskytovat dostatečnou veterinární péči, kvalitní krmivo a veškerou možnou pozornost. A jak to vlastně dvojice majitelů zvládá? Kromě dobrovolníků, kteří jí pomáhají s úklidem a péčí, spoléhá útulek na finanční i hmotné dary dobrosrdečných lidí.

„Největším přínosem bývá den otevřených dveří před Vánocemi. To mívají lidé nejvíce otevřená srdce,“ vysvětluje Jarmila Zlámalíková s tím že uvítá, když jí dobrodinci přinesou granule, konzervy, mléčné výrobky, podestýlku, odblešovací a odčervovací přípravky, zdravotnický materiál, čisticí prostředky a mnohdy také deky a ručníky.

Dalším způsobem jak podle jejích slov pomoci, je darovat věcí, které již doma člověk nevyužívá. Ty jsou pak prodávány v internetových aukcích a bazarech, a utržené peníze mohou posloužit například k veterinární péči. Zájemci si v útulku mohou kočku po domluvě adoptovat, a nabídnout jí tím nový domov.

Přestože by se ve Flíčku nejraději ujali každé potřebné němé tváře, byli nuceni příjem koček pozastavit. „Právě teď dlužíme na faktuře za veterinu z minulého měsíce více než čtyřicet tisíc korun. Situace nám neumožňuje postarat se o další. A co si budeme povídat, kočky nikdo nechce, častokrát ani ty naše,“ vysvětluje majitelka.

Provozovatelé Flíčku se navíc snaží šířit osvětu o kastraci koček, která má napomoct zabránit jejich nechtěnému přemnožení. Přesto však nedakonický útulek pomohl mnoha kočkám najít šťastnější domov. Za téměř mateřskou péči se majitelům Flíčku dostává vděčnosti jak od kočičích spolubydlících, tak od řady obyvatel Nedakonic.

Autorka: Veronika Říčková