Současný uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha se na svém facebookovém profilu nechal slyšet, že o vedení města bude jasno v následujících dnech.

„Přiznám se, že tak náročná povolební vyjednávání jsem asi ještě nezažil. O to víc si cením toho, že se nám podařilo dosáhnout dohody: Společně s ANO 2011 utvoříme základ budoucí koalice v Uherském Hradišti. Při její tvorbě oslovíme jako partnery Nestraníky pro Hradiště, Českou pirátskou stranu a KDU-ČSL. Vycházíme přitom z našich předvolebních programů, na kterých máme v zásadních věcech jasnou shodu, a ze základu funkčního půdorysu koalice ve Zlínském kraji,“ uvedl Stanislav Blaha.

„Uvědomujeme si, že doba bude těžká pro všechny. Proto chceme zajistit, že u nás bude v těžkých časech vládnout zdravý rozum. A dobře víme, že aby Uherské Hradiště bylo nadále chloubou Slovácka, bude nutná i soudržnost radniční koalice,“ naznačil lídr vítězné kandidátky Spolu pro Hradiště Stanislav Blaha.

Zprávu v pondělí ráno potvrdil lídr uherskohradišťské kandidátky ANO 2011 Lukáš Němeček. Vyjádření totožné s reakcí Stanislava Blahy zaslala Margita Balaštíková.

Hradišťáci: Zrada hnutí ANO

V pondělí před polednem obdržel Deník reakci Hradišťáků.

"Hradišťáci šli do komunálních voleb v Uherském Hradišti s tím, že chtějí změnit styl řízení města i například výběr investičních priorit, kterým dává radnice přednost. Těší nás, že toto volání po změně i kompetentnost, kterou naše kandidátka nabídla, oslovilo tak velké množství voličů a stali jsme se jedním z vítězů letošních voleb. Přesto jsme byli odejiti do opozice. Důvodem je zrada hnutí ANO, které sice s námi a Piráty před týdnem podepsalo memorandum o povolební spolupráci, ale jak nakonec vyplynulo na povrch, za našimi zády dojednávalo spolupráci s koalicí Spolu pro Hradiště. Přestože jsme celý týden intenzívně jednali o finální podobě koalice, měli jsme téměř hotové společné programové prohlášení a pracovali jsme na textu koaliční smlouvy, v neděli ráno jsme ze strany hnutí ANO obdrželi výpověď z memoranda. Večer jsme se tak všichni dozvěděli, že má hnutí ANO uzavřenu pevnou a neoblomnou dohodu s ODS a TOP 09," sdělili Hradišťáci ústy svého lídra Michala Dvouletého.

O to smutnější je podle něj fakt, že přestože celý týden vedli jednání s nově zvolenými zastupiteli za hnutí ANO, vše padlo v okamžiku, kdy se z Prahy vrátila jejich poslankyně Margita Balaštíková s tím, že „zachraňuje“ situaci, vypovídá memorandum s Hradišťáky a Piráty a v konečném důsledku přináší pro hnutí ANO zřejmě výhodnější dohodu s ODS a TOP 09.

"Vzhledem k tomu, že jak ANO, tak Spolu pro Hradiště vyloučily další jednání s Hradišťáky, odcházíme v tuto chvíli do opozice. Ani to však nezabrání tomu, abychom prosazovali změny, které považujeme za správné. I nadále budeme pracovat na tom, aby Uherské Hradiště bylo opět městem podle vás a aby také váš hlas byl slyšet po celé následující čtyři roky," stojí v prohlášení Hradišťáků.

Piráti: Do toho nejdeme

Aktuální situaci okomentoval rovněž vyjednávací tým České pirátské strany Uherského Hradiště, jenž uplynulý týden jednal o povolební spolupráci se subjekty Hradišťáci a ANO 2011 na základě podepsaného memoranda.

"V neděli 2.října před osmou hodinou večerní na společné schůzce jsme dostali písemné vyrozumění z volebního uskupení ANO 2011 o ukončení memoranda. Několikrát jsme avizovali, že chceme v Hradišti opravdovou změnu a zkoušeli jsme i na úkor tvrdých ústupků do toho jít,” komentuje současnou situaci lídr pirátské kandidátky Jakub Grós.

Radnice a centrum Uherského Hradiště z ptačí perspektivy
Noví zastupitelé Uherského Hradiště. Podívejte se, koho jste zvolili

Uskupení ANO podle něj však nectilo hned první dohodu (memorandum pozn. red.), kterou spolu formálně podepsali.

"Takovou stranu, mimo jiné, nemůžeme nazvat důvěryhodným partnerem a představit si s ní momentálně fungování,” dodal Jakub Grós.

Česká pirátská strana byla podle něj obratem pozvána do připravené koalice Společně pro Hradiště a právě ANO 2011.

"Do hodiny od přijetí této informace již ohlášení koalice bylo prezentováno na sociálních sítích. Členská základna Pirátské strany v Uherském Hradišti se rozhodla i přes nabídku jediného místa v podobě místostarosty se nepodílet na vedení města v současně prezentované koalici. Bez programových shod, s nedostatkem kompetentních lidí u některých uskupení a problematickými stranami bychom náš program nemohli snad ani částečně realizovat,” objasňuje situaci předseda místního sdružení a znovuzvolený zastupitel František Elfmark.