„V naší knihovně byla provedena komplexní revize knih, při níž byla vyřazena téměř třetina knižního fondu. Bylo nám líto ty vyřazené knihy dát do sběru, takže jsme se rozhodly, že je na bazárku nabídneme veřejnosti k rozebrání," přiblížila Veronika Mergentalová jednu z mnoha nových akcí, které velehradská knihovna začala pořádat pro veřejnost. Knihovnice nejenže daly na bazárku život vyřazeným knihám, ale druhou šanci daly na akci také obnošeným věcem nebo hračkám, kterým už děti odrostly a jejich maminky je na něj přinesly.
„Při úklidu bytu občas lidé zjistí, že některé věci, bez nichž si život nedovedli představit, už nepotřebují. Co s nimi? Nejlépe je nabídnout je na bazárku takzvaně naživo," nechal se slyšet velehradský exstarosta Stanislav Gregůrek, kterého lákaly vyřazené knihy. Jimi, ale i jinými věcmi se probíral první muž Velehradu Aleš Mergental s místostarostou Pavlem Zůbkem.
„Bazárek, který uspořádaly velehradské knihovnice, považuji za dobrý nápad. Koupila jsem na něm své vnučce Leničce teplou růžovou vestičku, která jí v podzimních dnech přijde vhod. A také jednu z vyřazených knížek jsem si tu vybrala," pochvalovala si Velehraďanka Jarmila Novotná (72).
Velehradská knihovna „pro všechny" je něco jako veřejné lázně. Lidé tam chodí, pravda, když potřebují, ale většinou tam chodí za požitkem. S podobným požitkem navštívily tento kulturní stánek v den bazárku i starostka Salaše Jitka Točková s dcerou. Do příjemného prostředí přišly nejen za krásnem, ale také si vybrat knihy, které si po večerech budou číst.
„Našim cílem je, aby se knihovna s víc než čtyřmi tisíci knihami stala místem setkávání a zábavy pro děti i dospělé. Proto jsme zakoupily soubor populárních her, které si tu mohou zahrát. Každý měsíc uspořádáme v knihovně nějakou akci pro veřejnost," svěřily se knihovnice. V říjnu to bude kupříkladu ještě takzvané korálkování, v listopadu beseda biskupem Církve československé husitské Jurajem Dovalou.