A právě jemu, firmě a Mařaticím je věnována knížka, která byla při této příležitosti představena a pokřtěna.

Napsal ji František Holmes Ilík, jehož kulturní veřejnost zná především jako primáše cimbálové muziky Burčáci, ale který je i autorem několika zajímavých publikací (mimo jiné např. Slovníku nářečí obcí regionu Dolní Pomoraví).

Autor sleduje zajímavé, mnohdy dramatické (a nelehké) životní osudy Otakara Machálka - legionáře, politického vězně, cestovatele, obchodníka a zejména zakladatele úspěšné značky OTMA, fakta pečlivě doplňuje dobovými dokumenty.

Obdobně sleduje historii firmy OTMA (letos si připomíná 80. výročí), zasazenou do kontextu obce Mařatice.

Knížku na křtu uvedl Jiří Jilík - mimo jiné konstatoval, že často vzpomínáme a oslavujeme různé osobnosti a zapomínáme, že mnohé žily mezi námi a zaslouží si pozornost.

Slavnostního křtu se zúčastnili členové rodiny - syn Otakara Machálka Dr. Jan Machálek, jeho žena Hana a dcery Hana a Pavla, vnuk Ing. Pavel Machálek a další rodinní příslušníci, zástupci vedení firmy OTMA, starosta města Uh. Hradiště Stanislav Blaha, exstarosta Ladislav Šupka a další hosté.

Nádvoří se zaplnilo minimálně stovkou zájemců, kterým hrála cimbálová muzika složená pro tuto příležitost a pracovně nazvaná „Mařatské náplavy".

A křtilo se symbolicky kečupem speciálně vyrobeným k 80. výročí firmy. A jelikož se ten den zahajovaly i Slovácké slavnosti vína, pochopitelně nechyběl ani pohárek…

MIROSLAV POTYKA