Přestože katolický kostel v Hošťálkové je z roku 1798 a je tedy staršího data než ten evangelický, v obci je zhruba devadesát procent evangelíků. S takovým překvapivým zjištěním nastoupil do služby nový devětadvacetiletý kněz Karel Hořák. Obyvatelé Hošťálkové se totiž významnou měrou podíleli na revolučním hnutí valašských evangelíků v letech 1777–1781. „Vůbec mě to neodradilo. Na mou první mši přišlo hodně lidí, zatím se zaučuji a poznávám obyvatele i okolí, ale lidé jsou tu skvělí. Chtěl bych moc poděkovat Františku Dobešovi, odvedl kus dobré práce,“ pochválil Hořák.

V Lidečku, kde sloužil jako kaplan, než nastoupil do Hošťálkové, chodilo v neděli do kostela i osm set věřících.

„Ve Francově Lhotě zas třeba i čtyři stovky. V Lačnově přišla do kostela z osmi set obyvatel celá polovina,“ vzpomíná.

Lidé jsou podle něj na Valašsku velmi věřící. „Valašsko je chudá země, lidi to spojuje a hledají pomoc u boha. Rodiče vědí, proč do kostela chodí, a vedou k tomu i své děti,“ domnívá se Hořák.

Mladého kněze vedli rodiče k víře také od narození. „Nejprve jsem ale studoval Základní školu v Lačnově, pak v Horní Lidči. Poté následovala Střední průmyslová škola nábytkářská v Bystřici pod Hostýnem a nástavba ve Vsetíně se zaměřením na ekonomiku a management,“ prozrazuje Hořák.

Odtud se pak vydal na kněžský seminář do Litoměřic, kde zjistil, co chce v životě dělat. „Rozhodl jsem se mezi kněžstvím a manželstvím,“ říká s úsměvem. Pět let studia na Cyrilometodějské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci ho v přesvědčení ještě více utvrdilo. „V pětadvaceti letech jsem byl vysvěcen na kněze. Rád vzpomínám na všechny farnosti, kde jsem sloužil,“ říká.

Karel Hořák nebude spravovat jen Hošťálkovou, ale i Růžďku a Pržno. Kněží je prý velmi málo a farností naopak mnoho. „Je to velký záběr,“ potvrzuje s tím, že jeho základním cílem je přivést do kostela mladé lidi.

Se začátkem školního roku se chystá obejít školy a chce pořádat nejrůznější akce. „Například zájezdy, výlety na kolech nebo poutě a sportovní utkání, dětem chci nabídnout vyučování náboženství,“ plánuje.

Faru se chystá zpřístupnit pro všechny obyvatele. V plánu má návštěvy starých a nemocných lidí. „V mé předchozí farnosti to bylo zvykem, lidé to ocenili. Měli si s kým popovídat o svých problémech nebo kvůli svatému přijímání,“ přisvědčil Hořák.

Aby toho nebylo málo, má Karel Hořák ještě funkci kaplana pro mládež u vsetínského děkanátu. „Pro všechny, kdo budou mít zájem mě kontaktovat, jsem k zastižení na čísle 737 400 330,“ dodává mladý kněz.