„Nevím, čím to je, ale klíšťat oproti loňsku rapidně přibylo. Je jich opravdu více a nejhorší je, že se s nimi můžeme setkat i poblíž našich domovů,“ prozradil Květoslav Fryšták z Odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Hradišti.

Lidé, kteří se nestihli naočkovat včas a nemohou již sehnat vakcíny, měli by podle lékařů používat repelenty. Rodiče by také měli prohlížet děti co nejdříve po každém pobytu v trávě. „Letos bylo z Rakouska doručeno nedostatečné množství vakcín, nejsou ani v lékárnách. Pokud si je lidé seženou, měli by mít rovnou dvě vstupní dávky. Když si koupí jen jednu, druhá se jim už nemusí potom podařit sehnat a tím pádem je očkování bez účinku,“ vysvětlila Jaroslava Juřičková z epidemiologie Krajské hygienické stanice ve Zlíně. Ta doporučuje lidem, kteří se dosud nestihli podrobit očkování, aby se nechali naočkovat až v říjnu a v létě používali přípravky proti klíšťatům.

„Na mě se klíšťata nikdy nechytala. Letos však vyjdu do lesa a hned na sobě nějaké mám. Strašně jich přibylo. Moje děti naočkované nejsou, ale do lesa naštěstí moc nechodí. Já používám alespoň sprej proti klíšťatům,“ poznamenal Vladimír Novotný, nivnický mykolog, který se v lese klíšťatům vystavuje často.

Žádné očkování sice není stoprocentní, ale ve většině případů onemocnění zabrání. Nejohroženější skupinou jsou malé děti. „Pokud rodiče objeví na těle svého dítěte klíště, v žádném případě by jej při odstranění neměli ničím zakapávat. Pomocí umělohmotné pinzety by se mělo klíště vytrhnout a postižené místo následně vydezinfikovat,“ sdělila Vladimíra Obdržálková, hradišťská lékařka. Podle ní je vytáčením a kýváním klíště traumatizováno, a tak může vypustit nežádoucí zárodky do těla člověka. Hlavička se při vyškubnutí nezatrhne, ale i kdyby, tělo se s tím bez problémů vyrovná a je to menší riziko, než když se klíště vytáčí. Rodiče musí prohlížet děti i po návratu ze zahrady. „Dříve moji synové neměli klíště, ani když se vrátili z lesa. Včera si jen hráli doma na zahradě a večer jsem vytahovala klíště nejmladšímu synovi. Měl ho přisáté na břichu. Očkování jsme nestihli, takže musím syny více sledovat,“ vyjádřila se Irena Koubková z Míkovic.