„My jsme si přijely hlavně pohrát. Mám tady malou tříletou dceru, a tak nás zaujala hlavně ta spousta hraček," svěřila se Anna Resová, která dorazila z Ludkovic.

A v Amfíku to v sobotu za krásného počasí opravdu vypadalo jako na obrovském dětském hřišti. Zábavy pro nejmenší tu bylo nepřeberné množství. „Co si budeme povídat, na farmářské trhy chodíme rádi, ale když s sebou máme děti, moc si to neužijeme. A tak jsme se rozhodli, že děti zabavíme," usmívala se Milena Krčálová z pořádající společnosti.

Děti si tak mohly vyzkoušet výrobu starých látek, vyrobit si na kovadlině šperk z drátku, upéct obilnou vlastnoručně vyrobenou placku, ale také zde byly úkoly naučné.

„Děti rozeznávají naše přírodní bohatství, například určují plodiny. Z nákupního košíku přiřazují výrobky ke zvířátkům, ze kterých jsou vyrobeny, podle vůně rozeznávají bylinky. S mnohým jim ale musí pomoct i rodiče, protože to ani pro ně není vždy úplně jednoduché. Za splnění úkolů pak samozřejmě dostanou dárečky," upozornila Milena Krčálová.

Aktivity pro děti pak samozřejmě doplňovaly stánky s kvalitními výrobky opatřené značkou Klasa. Nechyběly mezi nimi například voňavé preclíky, racionální výrobky nebo stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy. V mnoha stáncích si návštěvníci také mohli zakoupit výrobky regionálních rukodělných výrobců.

ČTĚTE TAKÉ: Květa Sochorová z Českého ráje: Recept na preclíky, to je tajemství

„Ve Zlínském kraji jsme s tímto programem poprvé. Pokud bude zájem a někdo nás pozve, rádi akci uspořádáme znovu. Zanedlouho budeme například pořádat další slavnost v nedalekých Tvrdonicích na vinařské farmě," zve Milena Krčálová. (petk)

Autorka: PETRA KUČEROVÁ