Ve čtvrtek 2. června se tak diváci mohou s hercem rozloučit pohledem na filmové plátno. Uvedeny budou dva celovečerní a dva kratší snímky.

„Před projekcemi promítneme také fotografie z hercova profesního – divadelního, televizního i filmového – života i civilní pohledy z jeho veřejného působení,“ uvedl Jaromír Orel z kina Hvězda.

Atmosféru podle jeho slov dotvoří také hudba (např. jeho oblíbený Bugatti step Jaroslava Ježka nebo skladby Georga Gerschwina). Málokdo věděl, že Josef Abrhám byl také velmi zručný klavírista… V jednání je účast hostů, hercových přátel a spolupracovníků.

Josef Abrhám v uherskohradišťském kině Hvězda v roce 2011
Zemřel Josef Abrhám, herecká legenda se slováckými kořeny

Na výběru filmů se spolupodílel i filmový dramaturg a pedagog Jan Gogola, který souhlasil s tím, že kino neuvede notoricky známé komedie a tituly, ale vzpomene na herce připomenutím možná zbytečně opomenutých a silných snímků.

„Vybrali jsme jednak vynikající snímek o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze z roku 1989, kde Josef Abrhám prokázal své silné herectví ve vážnější a navíc historické úloze. Chtěli jsme ale současně ukázat jeho nesporný komediální talent a současně uvést titul, jenž ukazuje také herecký dialog obou známých herců a současně životních partnerů, Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma, kteří během jednoho roku zemřeli.“ Manželé si společně zahráli také v krátkém studentském předfilmu s názvem ELFilm režiséra Jakuba Sommera (2001) a televizní minikomedii Dokonalý muž, dokonalá žena Zdeňka Podskalského (1986), které vždy uvedou hlavní filmy programu.

Josef Abrhám, populární český divadelní, filmový a televizní herec, manžel herečky Libuše Šafránkové, se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Dětství prožil na Slovácku. Kořeny má v Kunovicích, kde jeho dědeček Josef Abrhám, „první“ místní podnikatel a mecenáš, vlastnil strojní cihelnu. V roce 2007 obdržel čestné občanství města Kunovice