Cílem ankety je vyzdvihnout aktivity obcí, jejích představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí místní tradice a zapojují se do společenského života. „Nehledáme vesnici, která bude nejhezčí nebo nejvíce fotogenická, ale nejživější. Důležitější než bezvadné fasády jsou pro porotu například fungující spolky,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Pravidelným účastníkem soutěže jsou Babice na Uherskohradišťsku. A obec boduje. Kromě několika diplomů již získala Bílou stuhu za činnost mládeže v roce 2006 a Modrou stuhu za společenský život v roce 2008. „Na vítězství ale nejedeme. Spíše si tak kontrolujeme, v jakých oblastech se nám daří a co by se dalo dělat lépe. Například spolkový život je u nás na vysoké úrovni, registrujeme devatenáct souborů a spolků,“ informoval starosta Babic Miloslav Maňásek. Podle něj by letos obec mohla uspět díky chystané opravě sportovního areálu. Ten bude vybaven pískovištěm, průlezkami, lanovou dráhou, posilovacími stroji i víceúčelovou plochou.

Společenský a kulturní život, to je největší chlouba Tupešanů. Tvrdí to alespoň jejich starosta Oldřich Vávra. „Do pořádání velkého množství akcí se zapojují všechny spolky. Z toho vyrůstá komunitní život obce, lidé tu nežijí jen vedle sebe, ale pospolu,“ řekl Vávra. V Tupesích působí sedmnáct spolků, mezi nimi například Český svaz žen, Slovácko free information society nebo Komunitní centrum maminek.

Dalším z kandidátů na ocenění Vesnice roku je Pitín, kde se v posledních letech hojně budovalo. „Máme opravené chodníky, mateřskou školu, postavené sociální byty,“ uvedl několik příkladů starosta Martin Zálešák. V obci funguje velké množství spolků, mezi nimi třeba včelaři, zahrádkáři nebo Český červený kříž. „Navíc, obecní úřad je vždy připraven pomoci lidem, kteří potřebují s něčím poradit,“ dodal starosta.

Komňa je loňským držitelem zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí a letos se soutěže účastní znovu. „Nejen že máme kolem sebe krásné prostředí, ale také pracujeme s mládeží, obnovujeme staré zvyky, zřizujeme zájmové kroužky při škole. Hraje nám dechová hudba i divadelní spolek,“ konstatoval starosta Komni Karel Navrátil. Vesnice si navíc v létě připomene 750 let existence a k této mimořádné příležitosti komenští připravují nevšední podívanou. „Chceme předvést starou komenskou svatbu, jaká byla před sto lety. Oprášili jsme archiválie, teď nacvičujeme a sháníme rekvizity. S přípravou je hrůza práce, ale výsledek bude stát za to,“ slíbil Navrátil.

Porota bude přihlášené obce hodnotit podle několika kritérií. Jedná se o koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péči o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Do konce června se budou vesnice hodnotit na úrovních krajů, třináct nejlepších se jich utká v republikovém finále. Vítěz bude znám 10. září. Krajští šampioni obdrží od ministerstva pro místní rozvoj jednomilionovou dotaci, absolutní vítěz získá miliony dva.