„O výhodných nákupech ve Vídni jsem slyšel od svých známých. Pokud mi to čas dovolí, chci se tam vydat v sobotu i se svou přítelkyní. Ještě totiž nemáme nakoupeny dárky pod stromeček, tak doufám, že tam objevím dobré zboží za dobré ceny,“ uvedl Jaroslav Mikulka z Uherského Hradiště.

„Důvody, proč lidé z jižní Moravy jezdí do Vídně na nákupy, jsou na jednu stranu ekonomické. Levnější je tam například elektronika nebo textil. Podstatnou roli ale hraje i prestiž. Ve Vídni je také větší množství luxusních obchodů,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Podle průzkumu Deníku, který srovnával ceny ve Vídni a v brněnském nákupním centru Vaňkovka, ušetří lidé nakupující ve Vídni například za navigaci do auta čtyři sta korun, za DVD rekordér pět set korun a za kávovar dokonce tisícovku. V Rakousku se také vyplatí koupit kozačky, zimní kabáty a bundy, některé hračky a kosmetiku. O stokoruny méně dají lidé ve Vídni za pánské parfémy. Až polovinu ceny mohou zájemci ušetřit také za turistické boty.

Nakupujete v Brně, či ve Vídni? Zapojte se do diskuze pod článkem, nebo hlasujte v anketě vpravo nahoře

Naopak kompletní výbavu na lyže pořídí zákazníci levněji v Brně. Za lyže, lyžařské boty a oblečení zaplatí v průměru o dva tisíce korun méně než ve Vídni. Levnější jsou v Brně také některé druhy oblečení, například svetry.

Ve vídeňských nákupních centrech si klientů z Moravy považují. „Jsou pro nás důležitými zákazníky. Zajímají se o zboží kvalitních značek a poslední módy a často utratí víc než Rakušané. V průměru něco mezi dvě stě padesáti a pěti sty padesáti eury,“ řekl mluvčí největšího vídeňského nákupního centra Shopping City Süd Manfred Buchacher. Dodal také, že lidé ze Slovácka nepřijíždí jen na Vánoce, ale během celého roku.

Ceny ve Vídni

Nákupní centrum Gerngross: Rifle Esprit (dámské)1534 Kč, Bunda Tom Tailor 2574 Kč, DVD rekordér Sonny 6474 Kč, MP3 přehrávač Sonny 1014 Kč, Navigace Tom Tom (základní) 2574 Kč, Kávovar Dolce Gusto, 2054 Kč, Sada nerez hrnců 9100 Kč, Lyže Atomic 7774 Kč, Snowboardové boty 2574 Kč, Pánský parfém Davidof Silver Shadow 1222 Kč

Ceny v Brně

Nákupní centrum Vaňkovka: Rifle Esprit (dámské) 1750 Kč, Bunda Tom Tailor 2500 Kč, DVD rekordér Sonny 7000 Kč, MP3 přehrávač Sonny 1390 Kč, Navigace Tom Tom (základní) 2900 Kč, Kávovar Dolce Gusto 2990 Kč, Sada nerez hrnců 4500 Kč, Lyže Atomic 7500 Kč, Snowboardové boty 1800 Kč, Pánský parfém Davidof Silver Shadow 1350 Kč

Lidé však do Vídně nejezdí jen na nákupy, ale také za vánoční atmosférou.

„Chtěla jsem tam s přítelem jet už tento víkend, ale nevychází nám to časově. Na nákupy, ale hlavně na nasátí vánoční atmosféry tamních trhů se tam proto vydáme až po Štědrém dnu,“ uvedla Veronika Belantová z Babic. „Občas se za nákupy vydávám také do brněnské Vaňkovky, kde jsem si zrovna před nedávnem dobře nakoupila,“ dodala. Brněnské nákupní centrum Vaňkovka často vyhledává také Petra Holáková z Nedachlebic. „Líbí se mi, že je tam mnoho obchodů na jednom místě. Ve srovnání s Hradištěm je to pohodlnější. Láká mě také vánoční Vídeň. Kamarádky tam byly vloni i letos a s cenami byly velice spokojené. Možná tam vyrazím příští rok,“ podotkla. Podle ekonomů budel letos lidí mířících za nákupy do Vídně méně než v minulosti.

„Očekávám spíše útlum těchto nákupů, a to v souvislosti se zhoršením ekonomické situace a také kvůli oslabení koruny v posledních měsících,“ obává se Moravanský.

Kateřina Slámová, Tereza Bičanová