To, při rozdělení dluhu na každého z obyvatele Slovácké metropole činí právě onu dlužnou částku kolem 15 tisíc korun. Uherské Hradiště boduje i v pomyslné desítce nejzadluženějších měst v republice, kde podle poslední statistiky vypracované Lidovými novinami figuruje na sedmém místě. „Na nedávném jednání zastupitelstva jsme tuto situaci kritizovali. kvůli přijetí rozpočtových opatření, která navýšila plánovanou ztrátu města o 48 milionů korun," poznamenal zastupitel Antonín Seďa (ČSSD).

Smělé investiční plány radních tato skutečnost ale nijak, jak se zdá, neovlivňuje. Plány na zvelebení kopce Rochus, rozsáhlé úpravy Sadské výšiny, nebo komplexní rekonstrukce Masarykova náměstí. To je jen část plánů vedení hradišťské radnice pro nejbližší roky. S některými z těchto projektů ale opoziční zastupitelé nesouhlasí a kritizují skutečnost, že Uherské Hradiště je na žebříčku nejzadluženějších měst republiky na alarmujícím sedmém místě. „Ke konci března tohoto roku je město zadluženo částkou 332 540 milionů korun. Tato zadluženost představuje dluh ve výši 15 322 Kč na jednoho obyvatele a zároveň 47,6 procent ročních příjmů města," podotkl hradišťský zastupitel Antonín Seďa. Ten tvrdí, že vedení města by mělo upustit od megalomanských projektů a zlepšit tak svou stávající situaci v zadluženosti. „Projekt Rochus je sice obrovsky nákladný, nicméně je z hlavní části financovaný z externích zdrojů. To ovšem není případ plánované rekonstrukce Masarykova náměstí. Tento projekt by měla radnice prozatím měla vyčlenit ze svých záměrů," myslí si Seďa. Naopak se domnívá, že investice by měly mířit do zlepšení dopravní obslužnosti. „Bylo by vhodné investovat peníze do zlepšení příměstské dopravy a cyklodopravy. Už proto, aby se uvolnila přeplněná parkoviště, a lidé měli motivaci více využívat hromadnou dopravu a jízdní kola," doporučuje Seďa.

Mluvčí města Jan Pášma vysvětlil, že zadlužení města nelze přičítat pouze jednotlivým konkrétním projektům či investicím. Podle něj je výsledná zadluženost výsledkem dlouhodobého procesu. „Veškeré investiční akce vycházejí ze strategického plánu rozvoje města a jeho akčního plánu a byly řádně projednány a schváleny v orgánech města. Jako příklad těch největších akcí uplynulých let můžeme uvést konverzi kasáren, výstavbu aquaparku či výstavbu nájemních bytů," hájí stávající situaci Pášma.

Z vyjádření vedení radnice vyplývá, že město ve svém rozpočtovém výhledu do roku 2019 neplánuje žádné další úvěry. „Naopak plánujeme snížit objem nesplacených jistin ze současných 332,5 milionů korun na 93,9 milionů ke konci roku 2019," informoval Pášma

Radnice také připravuje takzvanou optimalizaci budoucího hospodaření, která by v rámci připravovaného rozpočtového výhledu na období let 2014 až 2019 měla zlepšit hospodaření zhruba o 65 milionů korun. „Konkrétní návrhy se týkají jak běžného hospodaření, tak i investiční části rozpočtu. Protože o nich budou orgány města teprve rozhodovat a o jejich konečné podobě není v současnosti rozhodnuto, není možné je v současné době zveřejňovat. Žádný z návrhů se ale netýká omezení služeb občanům," vzkazuje veřejnosti Jan Pášma.

Oslovení obyvatelé města přiznávají, že ekonomickou situaci ve městě příliš nesledují. V tom, nakolik účelně by ale měli radní hospodařit, mají jasno. „Nejsem žádný ekonom. Ale myslím si, že by bylo dobré vyřešit problém věznice a udělat z této budovy třeba školku nebo obchodní dům. Ať konečně ten prostor slouží veřejnosti. Jako obyvateli Hradiště mně vyhovuje, že například Rochus nabídne možnost využití. Nelíbilo se mi ale, kdyby se město kvůli projektům donekonečna zadlužovalo a pak neúměrně zvedalo nájmy v bytech či poplatky za odpad a jiné služby," konstatuje Václav Řehák z Uherského Hradiště.

Žebříček nejzadluženějších měst vypracovaly Lidové noviny s odvoláním na zdroj Ministerstva financí k 31. 12. 2011. „Žádné podobné aktuální žebříčky nemáme k dispozici," konstatoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Stejnou odpověď sdělili i zástupci Českého statistického úřadu.