Vlnu emocí a vydání reakce formou tiskové zprávy vyvolalo nedávné rozhodnutí městské rady nejmenovat Soňu Kunčarovou do funkce ředitelky DDM, přestože konkurzní komise ji v předcházejícím výběrovém řízení označila za nejvhodnějšího kandidáta. Radním se nelíbí, že pod jejím vedením je údajně pedagogický sbor rozhádaný a nepanuje uvnitř něj dobrá atmosféra. DDM se podle radnice také má odklánět od svého původního poslání a nabízet řadu školení a vzdělávacích projektů pro dospělé místo zaplňování volného času dětí.
Ředitelka, jíž nebyla prodloužena funkce, takovou kritiku prostřednictvím svého mluvčího odmítá. „Pracovníci se rozdělili do dvou táborů podle toho, zda přijímají změny realizované paní Kunčarovou, či nikoliv. Pro změny jich jsou ale asi tři čtvrtiny," uvedl mluvčí a vedoucí tanečně-sportovního oddělení brodského DDM Ondřej Kunčar, syn ředitelky.
Zaměstnanci údajně neunesli vyšší nároky
Diskutovanými změnami jsou například vypisování projektů, které by přinesly peníze na rozvoj kroužků, nebo nadstandardní činnosti zaměstnanců, jež na ně kladou vyšší pracovní nároky například umisťování článků a fotek z akcí do médií, pořádání pravidelných workshopů a soustředění nebo vystupování na veřejnosti.
Kunčarová se také hájí tím, že zatímco v roce 2001 docházelo do DDM 456 účastníků zájmového vzdělávání, v předchozím školním roce to bylo už 1379 osob, z toho 1038 dětí a mladistvých a 341 dospělých. Je rovněž zaskočena, že se o radniční kritice dozvídá až z médií.
„Osobně jsem nějaké zásadní problémy v DDM před vypsáním konkurzu nevnímal. První stížnosti z řad zaměstnanců přišly po vypsání konkurzu, pak následovaly další. Tito zaměstnanci za mnou přišli osobně, nejedná se tedy o žádné anonymy. Rada města vypsala celkem pět konkurzů, z toho čtyři se uskutečnily v relativním klidu, jen v případě DDM to začalo vřít. Jsem na základě těchto událostí přesvědčen o správnosti vypsání nového konkurzu," sdělil Slováckému deníku starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar, jenž přes shodné příjmení není s ředitelkou DDM v žádném rodinném vztahu.
První muž uherskobrodské radnice zároveň odmítl vyjednávat s mluvčím DDM o zvrácení rozhodnutí rady města. „Pokud chtěli jednat, nemyslíte, že by bylo vhodnější se sejít, před rozesláním tiskové zprávy médiím, kde byla rada města křivě obviněna ze zpolitizování? Od začátku tuto první tiskovou zprávu považuji za pochybení, které zbytečně rozvířilo lavinu medializace a dalších spekulací," dodal starosta Kunčar s tím, že v úterý nakonec e-mailem nabídl schůzku v jiném termínu, na což zatím nikdo nereagoval.
Starosta nepřistoupí ani na veřejnou diskuzi ohledně nejmenování ředitelky do funkce. Je už prý příliš pozdě. „Jakákoliv další medializace a propírání na veřejnosti DDM rozhodně neprospěje. Pokud bych k tomu nebyl první tiskovou zprávou nucen, nikdy bych se k důvodům nejmenování ředitelky nevyjadřoval. Výzva k dialogu měla přijít ještě před nešťastnou medializací," uzavřel.
Od včerejška je řízením uherskobrodského DDM pověřen Zdeněk Moštěk, ředitel brodské Základní školy Pod Vinohrady a člen městského zastupitelstva za TOP09. Mezitím pokračuje konkurz, do konce července měli uchazeči podat přihlášky. Rozhovory výběrového řízení se uskuteční v polovině září a od 1. října by měl mít DDM opět svého ředitele.
Zatímco v Brodě to vře, uherskohradišťský Dům dětí a mládeže Šikula žije v poklidu. „U nás konkurz vyhlášen nebyl, protože jsem ve funkci teprve rok a půl," uvedla ředitelka Šikuly Ivana Zůbková.
Mluvčí DDM: Chci zlikvidovat fámy a pomluvy
Trnem oku Broďanům může být fakt, že tamní Dům dětí a mládeže dává práci hned několika rodinným příslušníkům ředitelky Soni Kunčarové. „Zaměstnání rodinných příslušníků trvá tři roky a nikdy k němu nepřišlo od vedení města upozornění nebo nesouhlasné stanovisko," říká Ondřej Kunčar (na snímku), syn ředitelky a mluvčí DDM v Uherském Brodě.
Kromě vás jako syna našli u DDM ze strany paní ředitelky zaměstnání i její dcera a bývalý manžel. Dá se vyjádřit úvazkem, kolik práce takto odvedli?
Odpovím konkrétním příkladem. Pan Kunčar pracoval jako zásobovač Střediska enviromentálního vzdělávání Maršov při DDM Uherský Brod. V roce 2011 mu bylo vyplaceno 8 995 korun hrubého za 128,5 hodiny práce, letos 3570 korun za 51 hodin. To představuje mzdu 70 korun na hodinu. Dcera pak jako vedoucí stravování pobírala 100 korun na hodinu hrubého. Tyto prostředky nebyly čerpány ze státního ani městského rozpočtu, ale vždy z doplňkové činnosti střediska na Maršově. Vždy šlo o práci nárazovou podle obsazenosti zařízení. Jednoznačným záměrem bylo zabezpečení maximálního komfortu pro návštěvníky a minimálního výdeje mzdových prostředků. K úspoře mezd došlo mimo jiné i proto, že úklid střediska často zajišťovala paní Kunčarová ve svém volném čase a zcela zdarma.
Bude takový model dále pokračovat?
Oba rodinní příslušníci tento pracovní poměr k 4. srpnu 2012 ukončí.
Tvrdíte, že uherskobrodský starosta s vámi odmítl jednat. Kdy to bylo a při jaké příležitosti, co jste po něm chtěl?
Pana starostu Patrika Kunčara jsem oslovil 16. července s prosbou o jednání o situaci v DDM. Moje důvody byly dva. Jednak jsem ho chtěl seznámit s aktuálním stavem v DDM, s příčinami napětí v týmu, které se projevilo dvěma anonymními dopisy adresovanými vedení města, abych zamezil fámám a pomohl věci ujasnit.
Dále jsem ho chtěl požádat o revizi rozhodnutí rady města, která nepotvrdila moji matku jako ředitelku DDM přesto, že konkurz jednoznačně vyhrála a komise ji na tento post doporučila. To, že mě pan starosta nepřijal a tyto věci jsme si neosvětlili, bohužel situaci zkomplikovalo.
Zároveň vyzýváte starostu k veřejné diskuzi. Jakou by podle Vás měla mít formu a obsah?
Mým záměrem bylo a stále zůstává vyjasnit situaci a zlikvidovat fámy a pomluvy. I proto jsem navrhl formu veřejné diskuse, aby se k věci mohly vyjádřit všechny zúčastněné strany a popsat svoje stanoviska i důvody, které je k jejich stanoviskům a rozhodnutím vedly. Otevřeně, transparentně a přímo. To, co se stalo, cítím za sebe jako nespravedlivé, a rád bych, aby tato nespravedlivost byla odstraněna.