„Původně byla oprava navržena již při rekonstrukci kašny v roce 2003, vzhledem k finanční náročnosti se ale neuskutečnila. Vloni se poškození zhoršilo natolik, že oprava byla nevyhnutelná,“ uvedla Vaďurová Zemčíková.

Rada města pro opravu pilotů vybrala levnější variantu. Cena se přesto přehoupne přes sto tisíc korun. Dělníci provedli demontáž stávajícího obkladu a nefunkčního osvětlení, teď povrch opraví vodovzdorným tmelem vyztuženým textilním pletivem. V závěrečné fázi pak stavbaři přebrousí kompletní nátěr akrylátovou vodovzdornou barvou. Veškeré práce mají být hotové do konce dubna.

Důležitost kašny pro vzhled celého prostranství před sportovní halou zdůrazňují také architekti. „Kašna je pro vzhled tohoto prostoru důležitým prvkem, který je se sportovní halou provázaný. Symbolizuje totiž stupně vítězů,“ poznamenala pracovnice odboru architektury hradišťského městského úřadu Radka Borunská.

Kašna je dominantou prostoru u sportoviště už od roku 1971, kdy byla dokončena v takzvané akci Z. „Určitě je zajímavá a samozřejmě nese pečeť své doby. Osobně bych se přimlouvala za revitalizaci celého prostoru, který už je přežitý,“ doplnila historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.