Výsledkem je rozhodnutí o generální opravě kašny, která byla dána do provozu teprve v roce 2001.

„Dohodli jsme se na provedení vetší údržby, dalo by se říct až restaurátorského zásahu v ceně třiceti až čtyřiceti tisíc korun,“ poznamenal iniciátor jednání, vedoucí odboru architektury hradišťského městského úřadu Aleš Holý.

Autoři by se měli v režii města dvakrát ročně postarat o odborné ošetření památky. Kašna by také měla přejít ze správy Klubu kultury v Uherském Hradišti pod odbor dopravy, který má na starosti všechny městské fontány a dokáže zajistit jejich odbornou údržbu.

„Je to vstřícný krok a cením si zájmu a snahy napravit nynější stav kašny, která je pomníkem Felixe Kadlinského. Nic se však nemění na mém názoru, že právě do těchto míst nepatří kavárna, která může být kdekoliv jinde,“ komentoval současnou situaci Oliva.

Tím, kdo bude mít na starosti generální opravu zanedbané kašny, je druhý z jejích autorů Petr Novák. Ten bronzové části díla odmontuje a předá cizelérovi, poté ošetří kamenný díl. Kašna by tak měla původní lesk získat v zimním období.

„Bude tak možné vrátit nádvoří jeho původnímu záměru a vlastně i zadání,“ doplnil Novák. Podle něj ale bude zásah potřebovat celé nádvoří, včetně zeleně.

Výsledkem setkání je také úkol pro ředitele místního Klubu kultury Antonína Macha, jenž má s provozovatelem kavárny dohodnout pravidla fungování s ohledem na charakter místa.

„Současný nájemce se dostal i do míst mimo vymezený prostor. Také by tam neměl mít televizi či chladicí box, jež rušily vzhled místa. Jsem rád, že se podařilo zajistit odbornou údržbu kašny,“ dodal Mach, který se bude společně s nájemcem a architektem Holým snažit sehnat také slunečníky, které by zapadaly do atmosféry nádvoří.

Přečtěte si také:

Oliva: Při pohledu na kašnu jsem nevěřil svým očím