Lahodná vůně starostovy pálenky nedovolí odmítnout. Chutná jako z jiného světa. Ostatně Kopanice pro nás, obyvatele uherskohradišťské roviny, jiným světem jsou. Pohádkovým světem. To když z podzimní doliny vyjedete nahoru do bílým popraškem pocukrovaných lesů.

A na samém jejich vrcholku, Velkém Lopeníku, má svůj příbytek vousatý děd, strážce hor Bílý Karpat. Pravda, zas tak starý děd to není. Existuje od roku 2005, kdy na kopci postavili rozhlednu. Tu každoročně na jaře odemyká a před zimou uzavírá, aby si zase do května odpočinul od náporu turistů.

Na sobotní uzavírání rozhledny jich navrch dorazilo pěkných pár desítek. Starostové okolních obcí, zástupce hejtmana, parašutisté, milovníci přírody. K fotografii pózují nejmladší a nejstarší účastnice tříletá Alenka Umlaufová z Dolního Němčí a čerstvá osmdesátnice, kopaničářská a uherskobrodská patriotka, Kateřina Kubínová. K životnímu jubileu se jí toho dne dostane spousty gratulací.

„Ne, že mě budete v zimě budit. Mám lehký spánek, když něco provedete, pošlu vám tam dolů dvoumetrové závěje, ať se nenudíte,“ prohlásí Bílý Karpat, než zmizí za mříží bránící vstupu do útrob vyhlídky. Postavu strážce hor třetím rokem hraje Vít Mlčúch z Komenského ochotnického spolku. Vršek konstrukce nad ním se halí do mlhy, v níž se třepotají česká a slovenská národní vlajka.

Pro obyvatele Lopeníku je rozhledna, snad kromě slivovice, jedinou chloubou. Kulturní život v obci chybí. „Kdysi jsme si vybudovali hospodu a obchod. Ty však po roce 1989 připadly Jednotě a poté celní správě. Nyní usilujeme o převedení zpět. V těchto dnech se o tom jedná na ministerstvu životního prostředí. Předávací smlouvu už máme sepsanou, chybí jen podpisy,“ vypráví starosta Dulínek. Po Novém roce chtějí lopeničtí objekt přebudovat na sociální byty pro mladé rodiny včetně zařízení s pečovatelskou službou pro seniory. „Počítáme i s velkou místností ke kulturnímu využití, kde se budeme scházet a znovu tak probudíme život v obci,“ plánuje Dulínek. Třeba to bude už 1. května při oslavách znovuotevření turistické sezony na rozhledně.