VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplička připomíná smrt dragounů v šarvátce

Ostrožská Nová Ves – Kaplička u hlavní cesty v Ostrožské Nové Vsi, která proslula srážkou s kamionem a museli ji znovu postavit, není jedinou sakrální stavbou na území obce s pohnutým osudem.

22.3.2011
SDÍLEJ:

Kaplička v Ostožské Nové Vsi. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Nedaleko hotelu u sirnatých lázní stojí ještě jedna. Je sice zchátralá, ale vyznačuje se neméně zajímavým příběhem a obec se ji chystá opravit.

Jde o kapli Svaté Trojice, kterou postavili v letech 1800 až 1860 jako upomínku na vojenskou šarvátku, ve které bylo zabito několik dragounů. „Kapliček stejného typu bylo postaveno v Ostrožské Nové Vsi a v okolních obcích celkem dvanáct, hned několik jich má například sousední Veselí nad Moravou. Všechny by si ale zasloužily opravit,“ tvrdí Antonín Pijáček z Ostrožské Nové Vsi, jehož koníčkem je historie. Atraktivitu místa potvrzuje i Novovešťanka Martina Hanusová.

„Je to kousíček nad hotelem a dá se odtud krásně projít až do obce. Navíc z tohoto bodu u kapličky máte nejhezčí výhled na štěrková jezera,“ říká. Místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek potvrdil, že rekonstrukce zchátralé stavby je více než reálná. „Je to trochu komplikovanější s majetkovými právy, které v současné době řešíme s majitelkou hotelu U Lázní. Smlouva je přichystána k podpisu a až to bude dořešeno, výhledově bychom se na rekonstrukci mohli vrhnout,“ ujišťuje místostarosta. Vůli k dohodě o zkrášlení kapličky a jejího okolí potvrdil i provozní hotelu U Lázní.

„Chtěli bychom časem ve spolupráci s obcí nejen opravit kapličku, ale také u ní vybudovat příjemné odpočinkové místo, které by mohli využívat návštěvníci hotelu,“ uvedl provozní Josef Hanák.

Sakrálním stavbám na svém katastru věnuje Ostrožská Nová Ves podle svého místostarosty zvýšenou pozornost. „V posledních letech každý rok opravíme jedno až dvě boží muka nebo křížky,“ uzavírá Pavel Botek.

Boží muka, křížky a kapličky v Ostrožské Nové Vsi

pomník Julia Fučíka
pomník obětem války
pomník legionářů
pomník básníka Františka Skalíka kaplička Svaté Trojice
zvonice v Chylicích
zvonice v ulici Dědina
kostel sv. Václava
kříž před kostelem sv. Václava
kříž na hřbitově
kříž Chylice
kříž Vinné hůry
kříž v ulici Chylická
kříž v ulici Lhotská
kříž v ulici Osvobození
kříž v poli (trať Příčné)
kříž v poli (trať Zbytky)
kříž v trati Padělky
panna Maria (u farmy)
panna Maria v ulici Chylická
sousoší sv. Petra a Pavla
svatý Antonín (ulice Krajiny)
svatý Antonín (ulice Vinné Hůry)
svatý Antonín (ulice u Ráje)
svatý Josef
Zdroj: OÚ Ostrožská Nová Ves

Petra Kučerová

22.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení