Pokud se chátrající kulturní památku v Mistřicích-Javorovci podaří v brzké době opravit, stavba „dvojníka“ za 1,5 milionu ztratí smysl

OLEG KAPINUS

 „Má tam být muzeum, naučné stezky, restaurace, skanzen a podobné vymoženosti. Myslím, že zvelebit tuto lokalitu je velmi dobrý nápad,“ míní Panáček, podle kterého je Rochuz jeden z nejzajímavějších přírodních koutů na Uherskohradišťsku. Jak ale přiznal, netušil, že součástí nové podoby má být i replika historické kaple, která se nachází v Mistřicích-Javorovci. Kaple, která figuruje v seznamu kulturních památek, je totiž v havarijním stavu, zástupci Mistřic ji ale chtějí co nejdřív opravit. V tom případě by však stavba „dvojníka“ na kopci za Hradištěm ztratila smysl.

Na důležitou opravu ale Mistřice nemají potřebných dvě stě tisíc korun. „V současné době zpracováváme projektovou dokumentaci a budeme žádat o dotace. Oprava by musela být zásadní, od výměny elektriky přes fasádu a úpravu okolí,“ vysvětlil starosta obce Vladimír Sedláček. A podotkl, že nejvíce poškozená je fasáda, a tak by její oprava byla první na řadě. „Je popraskaná, poškozuje ji vlhko i suché počasí,“ vysvětlil starosta Sedláček, který by uvítal, kdyby opravy začaly ještě letos.

V případě, že obec nesežene potřebnou dotaci, bude muset stavbu odložit. „Z obecní pokladny peníze na opravu nebudeme moci uvolnit. Proto věřím, že v žádosti o finanční příspěvek uspějeme a cennou kapli co nejdříve opravíme,“ dodal Sedláček.

Proč padlo rozhodnutí zařadit repliku do plánů na zvelebení Rochuzu, vysvětlil ředitel společnosti Park Rochuz Jan Blahušek. „Má dokumentační i historickou hodnotu. Vybírali jsme objekty, kterým kvůli jejich špatnému stavu hrozí zánik. Pokud ale kapli v Javorovci někdo opraví, je teoreticky možné, že ji v našich plánech nahradí jiný objekt,“ vysvětlil Jan Blahušek. Ten upřesnil, že za stavbu repliky by mohlo město zaplatit až jeden a půl milionu korun. Na Rochuzu by se prý mohla objevit už v roce 2015.

Barokní kaple z přelomu 17.-18. století nese prvky lidové architektury. „Umístění repliky právě této kaple do projektu Park Rochus doporučili odborníci ze Slováckého muzea, kteří tuto část projektu zpracovávají,“ vysvětlil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Historie kaple je úzce spjata s Uherským Hradištěm. Vznikla v době, kdy v královském městě řádil mor, a tak ji postavili jako připomínku tohoto období. „Kaple stojí nad hrobem spoluradního a inspektora řízení města Františka Bulína. Ten před morem i se svou rodinou utekl na svůj lán v Javorovci. Nemoci ale nakonec neunikl a těsně po přesídlení do Javorovce zemřel. Měšťana Bulína chtěli pochovat v Uherském Hradišti, vojáci, kteří město střežili, to však nedovolili. Bulín byl roku 1716 pohřben v hrobce v Javorovci, nad ní pak jeho pozůstalí postavili kapli, kterou tak vyjadřovali vděčnost za konec morové epidemie.