„Člověk míní, život mění. Vše záleží na penězích, které na stavbu získáváme ze sbírek v obci i ve farnosti. Stavební povolení máme na deset let, ale věřím, že termín výstavby výrazně zkrátíme, pokud budeme mít dostatek peněz. Rozpočet na stavbu kaple činil bezmála pět milionů korun, ale podle mého odhadu budeme rádi, když se při neustále rostoucích cenách materiálu vejdeme do sedmi milionů korun,“ naznačil předseda občanského sdružení František Novotný.

K 1. lednu letošního roku sakrální stavba stála už 4 352 tisíc korun. Příznivý průběh letošní zimy umožnil brigádníkům, aby na stavbě svatostánku a úpravě prostranství před ním bez prodlení pokračovali. „Troje vstupní dveře do kaple nás přišly na 260 tisíc korun a v minulých dnech dokončená fasáda si vyžádala 350 tisíc korun,“ vypočítal Novotný.

Svatostánek se v červenci dočkal zvonu svatého Václava, který byl pořízen z darů traplických občanů. Posvěcen byl už v roce 1994. „Zvon byl po dokončení fasády uchycen mezi štítovou zeď a dřevěné pilíře, které tvoří symboliku věže. Automatický chod zvonu, kterým jsme už jednou ručně zvonili, musíme nechat seřídit odborníky. Letos nás ještě čeká dokončení úprav venkovních prostor před kaplí, které přijdou na devět set tisíc korun. Opěrnou zeď kolem svatostánku chceme postavit svépomocí,“ plánuje Novotný.

Světit by se mohlo na podzim 2009

Ani v nadcházející zimě se podle něj práce v kapli nezastaví. Tepelnou izolaci pod střešním pláštěm a kněžiště pokryjí sádrokartony. Dřevěnou konstrukci kaple opatří dva speciální nátěry. „Teprve pak přijde na řadu položení dlažeb, dokončení plynové přípojky a vybavení sociálního zařízení vzduchotechnikou. Když to všechno stihneme, mohlo by se svěcení kaple uskutečnit na podzim v roce 2009,“ uvedl Novotný.

Obecní úřad poskytl sdružení finanční injekci na stavbu kaple. „Kapli si Traplice zaslouží. Vždyť mše svaté jsou už několik let slouženy ve velké zasedací místnosti naší radnice,“ podotkl místostarosta obce Jiří Kolařík.

Na novou kapli se těší všichni věřící z obce. „Když je člověku dvacet či třicet let, dojde ty tři kilometry do jalubského kostela bez problémů. Ale když má sedm nebo osm křížků na svých bedrech, není to žádná procházka růžovým sadem,“ svěřila se osmdesátiletá Trapličanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.