„Starou keramickou podlahu nahradila nová, mramorová“, uvedl blatnický farář

Zdeněk Stodůlka. V nejbližších dnech podle něj přibude ještě mramorový oltář a ambon.

Okolí kaple se pyšní novým chodníkem

„Byla také provedena nutná oprava zastřešení vnějšího liturgického prostoru a proměnou prošlo i přilehlé okolí kaple, která je lemována nově vydlážděným chodníkem,“ poznamenal kněz.

Stavební úpravy provádí z větší části dobrovolníci z blatnické farnosti, spíše výjimečně odborné firmy. Financovány jsou především ze sbírek věřících.

„Převážnou většinu peněz na obnovu kaple a jejího okolí tvoří sbírky a dary, z menší části přispívá Jihomoravský kraj“, vysvětluje Stodůlka.

Na výsadbě zeleně se finančně podílela také Ostrožská Lhota.

„Naše obec přispěla částkou patnácti tisíc korun na výsadbu Lípy srdčité, stejnou částku dala místní farnost“, prozradil lhotský starosta Antonín Jelének.

Svoji podobu výrazně změnil Svatý Antonínek již v minulém roce, když tam byl vybudován zcela nový polní oltář a venkovní sakristie.

Poutní místo, zejména v období svátku jeho patrona svatého Antonína, navštíví zástupy věřících. Jinak tomu zřejmě nebude ani v letošním roce. Hlavní pouť tentokrát připadá na neděli 14. června, mši svatou má sloužit olomoucký světící biskup Josef Hrdlička.

Antonín Světínský modernizaci poutních míst podporuje

Už dlouhé roky bývá účastníkem této slavnosti také pětašedesátiletý Antonín Světinský, jenž podle svých slov obecně podporuje modernizaci vzhledu poutních míst. Chybět by na Blatnické hoře neměl ani příští neděli.

„Jezdím na hlavní pouť uctít svého patrona už dlouho a letos, dáli Bůh, tomu nebude jinak. K tomuto poutnímu místu mám silný osobní vztah a jeho změny mě zajímají. Jeho propojování s moderní současností mu určitě prospívá a je důstojné,“ uvedl Světinský, který je také členem Matice Antonínské.

Přispět na obnovu Svatého Antonínka má také výtěžek koncertu bratří Ebenů. Ten je naplánován v rámci duchovně- kulturního projektu Na Blatnické hoře už na neděli 7. června v 18 hodin, a podle pořadatelů by se měl uskutečnit na poutním místě za každého počasí.