Související Napoleonovi vojáci obsadili zámek v Ořechově

Zájem o toto období se v něm probudil někdy v jeho 12 letech, kdy se mu do rukou dostaly první knihy o slavném vojevůdci a císaři. „V té době to ale nebyl tolerovaný koníček, moji starší kolegové s tím měli docela problémy,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletý nadšenec. Po revoluci v roce 1989 se ale vše zcela obrátilo. Po celé Evropě začaly vznikat pluky a jednotky francouzské armády z přelomu 18. a 19. století. „Já jsem si uniformu oblékl poprvé v roce 1990, kdy jsem se přihlásil do prvního klubu francouzské armády, který tady vznikl,“ prozrazuje Kamil Maděra. Tehdy ještě oblékal uniformu desátníka, nosil střelnou zbraň, tornu a spoustu dalšího vybavení vojáka pěšího pluku. O tři roky později se ale s několika lidmi z tehdejšího klubu rozhodli, že si založí vlastní jednotku. Tak vlastně vznikl 8. historický pluk francouzské řadové pěchoty maršála Jean-Baptiste Bernadotta. Jednotka potřebovala někoho, kdo by je na různých akcích zastupoval, někoho, kdo tímto koníčkem žije, tak se vlastně Kamil Maděra stal kapitánem. „Hodnost si člověk neudělí sám, musí mu ji dát jednotka. Je takzvaně za zásluhy. Tito lidé dělají pro klub více než ostatní a jednotka je pak za tuto práci ocení,“ vysvětluje kapitán.

Zajímavostí 8. pluku je, že jeho členové jsou v podstatě vrstevníci Napoleonových vojáků.

„Když odečteme dvě stě let, narodili jsme se ve stejné době,“ usmívá se Kamil Maděra. Dnešní vojáci si však na rozdíl od těch francouzských musí sami zaplatit veškeré vybavení. Podle slov Kamila Maděry vyjde taková uniforma na třicet až padesát tisíc korun. „Myslím, že to není o nic finančně náročnější koníček než ostatní. Když si spočítáte, kolik třeba stojí vybavení na rybaření, pohybujete se také v desetitisících,“ uvažuje nahlas Buchlovjan.

Jednotka v čele s kapitánem Maděrou už procestovala téměř celou Evropu. Zúčastnila se bitev na Maltě, v Polsku, Itálii nebo Rakousku. Za sebou mají také různé akce v Paříži, jako je předávání čestných medailí nebo udílení orlů. Letos by měla jednotka, která příští rok oslaví dvacetileté výročí vzniku, překročit v červnu řeku Němen u litevského města Kaunas a v srpnu se zúčastnit bitvy u Borodina.