„Část zprávy o katastrofě lodi jsem zaslechl a zajímal se o ni asi jako všichni ostatní. Až později jsem si uvědomil, že jsme ji vlastně před více než dvěma lety viděli na vlastní oči,“ vysvětluje trenér novoveských kanoistů Vít Pjajčík důvody, proč se pustil do pátrání v oddílovém fotoarchivu. Našel v něm několik dnes už vzácných snímků. Například malé kanoisty sedící na mole s bělostnou lodí za sebou.

„Do italského přístavu Savona, kde tyto obrovské lodě kotví, jezdíme každý podzim na závody. V tu dobu se ale tyto koráby neplaví, nebylo by to bezpečné. Atraktivní je, jak se lidi z lodě dívají na závodníky. My jsme zase obdivovali, jak zaměstnanci leštili záchranné čluny, a říkali jsme si, na co je taková obrovská loď může potřebovat,“ komentuje svůj dnes hodně nadčasový postřeh Pjajčík.

Jedna z nejhezčích fotografií zachycuje členku týmu, která pádluje okolo lodi. „Tu fotku si dala na svůj profil na Facebook, označila tam na svém tričku logo našeho oddílu i název lodi,“ prozrazuje zajímavost Pjajčík. A dodává, že v italském přístavu se jeho svěřencům mimořádně daří. „Pravidelně odtud vozíme medaile,“ poznamenává trenér s úsměvem.

Petra Kučerová