V části programů se politici různého smýšlení shodují. ODS, Strana zelených, KSČM, Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj i KDU-ČSL chtějí usilovat zejména o zlepšení dopravní dostupnosti do regionu.

Podle KSČM a KDU-ČSL je potom důležité také dostavění rychlostních silnic R55 a R49. „Opomenout nemůžeme ani zkvalitňování železniční dopravy a budování cyklotras,“ upozornil lídr KDU-ČSL Jindřich Ondruš.

Předseda Koalice nestraníků, europoslanec Tomáš Zatloukal, naopak více apeluje na rozvoj integrované dopravy v kraji. „Lidé žijící mimo města by měli mít srovnatelný komfort. Pro děti a studenty bych zavedl školní spoje zdarma,“ prozradil Zatloukal.

Kromě dopravy mají téměř všechny strany ve svých programech další tři oblasti, na něž se chtějí zaměřit: zdravotnictví, sociální sféra a vzdělávání. ODS upozorňuje na zanedbanou infrastrukturu ve zdravotnictví.

Lidovci kladou důraz na komplexnost při vybavování zdravotnických zařízení. „Je důležité, aby měly co nejlepší přístroje a poskytovaly tak komplexní komfort. Pokud pořídíme nákladný stroj do hradišťské nemocnice, nemusí být ten samý kupříkladu v kroměřížské,“ dodal Ondruš. Co se týče sociální oblasti, zaměřují se politici převážně na starší spoluobčany. Hejtman Lukáš má v plánu zřídit krajský parlament seniorů. „Senioři by se tak více zapojili do společenského života a zlepšily by se tak i vztahy staří versus mladí,“ řekl hejtman.

Koalice nestraníků by zavedla jednotné přijímací zkoušky na gymnázia, lycea a obchodní akademie. Nedocházelo by podle nich k takzvanému pohřbívání talentů, kdy se student nedostane o několik bodů na jednu školu a je odkázán na standardně nižší.

Kromě zmíněných plánů důrazně upozorňují zelení a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj (SNZK) na neprůhlednost stávajícího krajského úřadu. „Nejsou zveřejňována usnesení rady či uzavřené smlouvy nad dvě stě tisíc,“ vyjmenoval lídr SNZK Petr Gazdík. Do krajských voleb, které se uskuteční 17. a 18. října, kandiduje celkem patnáct stran a hnutí.