Dnes kancléř novinářům řekl, že žádné ultimátum od prezidenta nedostal. „Byl jsem to já, kdo se rozhodl včerejším dnem požádat NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné," uvedl. Úřadu prý musel předat zhruba 500 dokumentů a proces předávání trval asi tři hodiny. Kancléř si je jist, že bezpečnostní prověrku získá.

Nic se nezmění

Mynář, který na Hradě vede i politický odbor, dále řekl, že se dosud nesetkal s tím, že by na nějaké jednání nemohl jít kvůli tomu, že prověrku nemá. Když prověrku mít bude, profesně se prý pro něj nic nezmění. „Tajné materiály, které přicházejí, jsou pro pana prezidenta, ne pro kancléře," upřesnil.

Hrad uvádí, že Mynář prověrku pro výkon funkce nepotřebuje. Nesmí se ale seznamovat s utajovanými skutečnostmi, které mohou znát jeho podřízení s příslušným prověřením od NBÚ.

Podle spekulací médií je možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to však dnes odmítl.

Šéf hradního protokolu lže o svém vzdělání

V tisku se také objevily informace, že ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt nepravdivě informuje o dosaženém vysokoškolském vzdělání. Podle Mladé fronty Dnes Forejt nedostudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a nebyl nikdy zapsán ke studiu na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Obě informace přitom podle médií uvádí ve svém životopise.

Mynář k tomu dnes řekl, že se z pozice prezidentova kancléře musí s případem teprve seznámit. Poté se k němu prý vyjádří.