„Neznamená to, že bychom ihned po tomto datu všechny malé obce pokutovali. Avšak již nyní v rámci úředních řízení se je snažíme ke splnění tohoto požadavku směřovat,“ uvedl pracovník odboru životního prostředí hradišťské radnice Tomáš Černý.

O nalezení řešení situace se snaží společně radní ze Zlechova, Tupes a Břestku. „Výstavba čistírny odpadních vod a nezbytné kanalizace je organizačně velmi náročná. Máme již hotové uzemní rozhodnutí. Také bylo nesnadné získání souhlasu majitelů pozemků, přes které povede kanalizace. Máme je však již pohromadě,“ popsal stav přípravy projektu tupeský starosta Oldřich Vávra.

Do roku 2010 by představitelé těchto obcí chtěli mít hotovou samotnou projektovou dokumentaci. Bez dotace od státu či Evropské unie však nejsou obce schopné čistírnu a kanalizaci odhadem za tři sta čtyřicet milionů zaplatit. Ročně ze svých rozpočtů dají všechny tři obce dohromady maximálně sedm milionů korun. Starostové proto své úsilí upínají na získání dotace.

Řada dalších obcí hledá cestu, jak situaci kolem odpadních vod vyřešit. „V našich silách rekonstrukce kanalizace a výstavba či napojení na čistírnu odpadních vod není, neboť odhadovaná cena se pohybuje kolem sta milionů korun,“ poznamenal starosta Podolí Miroslav Křižka a dodal, že obci do dvou tisíc obyvatel se potřebná dotace získává velmi obtížně. Možnost vidí v tom, že zákon přímo neukládá napojení na čistírnu, ale zamezení nadměrného vypouštění znečištěných odpadních vod.