Jalubský elektromechanik Martin Kolaja (32), bratři Gajdošíkovi, stavbyvedoucí Jiří (31) a automechanik Petr (35) a OSVČ Josef Rozsypálek (46), všichni tři ze Sušic, ujeli v průběhu dvanácti dní na retro malých jawách z Huštěnovic do španělské Barcelony a zpět 3 357 kilometrů.

„Poprvé jsme se vydali za hranice naší vlasti na motocyklech Jawa Pionýr, které jedou nejvyšší rychlostí kolem padesáti kilometrů v hodině, a to v roce 2014 za rodinou do Vídně. Tři z nás jeli na pionýrech, jeden z kamarádů na moderním skútru. Výlet se nám tak zalíbil, že jsme se rozhodli i pro vzdálenější cíle,“ listuje vzpomínkami Martin Kolaja.

Trápení se spojkami i olejem

V roce 2015 se milovníci pionýrů, na nichž jezdili už ve svých patnácti letech, vydali pod ocelovou Eiffelovu věž v Paříži, o dva roky později do Říma, loni k maďarskému Balatonu a letos do hlavního města Katalánska Barcelony, druhého největšího města Španělska.

„Stejně jako při minulých putováních na pionýrech po Evropě, i letos jsme si s sebou vezli pneumatiky, převodovky, klikovou hřídel, řetězy, náhradní válec, prakticky všechno, co by se na strojích mohlo pokazit. Každý z nás si sebou vezl bagáž o váze 65 kilo, stejně takovou hmotnost má i samotný pionýr,“ prozrazuje Martin Kolaja.

Ačkoliv motorkáři při jízdě svoje jawy šetřili, potížím se nevyhnuli.

„Trápily nás spojky, a to kvůli novým tyčinkám, které byly nekvalitní a omačkávaly se. Pro špatnou kvalitu oleje se zase ucpávaly výfuky,“ popisuje Martin Kolaja technické problémy na 50 let starých jawách při letošním putování několika zeměmi Evropy.

Patálie se značnou částí popraskaných špic v zadním kole Martinova stroje nebyla zdaleka poslední technickou komplikací, která mohla putování zabrzdit.

„Praskl mně svár na držáku boxu, ale odbornou pomoc v servisu jsem hledat nemusel. Poruchu se mi podařilo provizorně vyřešit vyztužením, takže jsem na pionýru dojel až domů,“ raduje se Petr Gajdošík, na jehož stroji se navíc během cesty vyškubla rozeta.

Jídlo, nocleh a láhev na cestu

Projet se na malém pionýru po Česku vyvolává i u zkušených motoristů nostalgické vzpomínky.

„Při pěti cestách na pionýrech do zahraničí ujel každý z nás 10 tisíc kilometrů. Možná, že ty stroje tolik nenajezdily ani ve své minulosti po celém bývalém Československu,“ přemýšlejí nahlas účastníci letošní výpravy do Barcelony.

Rozpomenou se na jeden z nejhezčích zážitků putování, který přišel v tu nejpotřebnější chvíli.

„Na svém vinařském statku ve vesnici Susegana v provincii Treviso nás do niti promoklé pohostil a poskytl nám nocleh pod střechou stodoly pan Michele Perencin. Jeho žena nám vyprala a vysušila mokré oblečení, druhý den po snídani každému z nás daroval pan Perencin láhev jeho prosecca,“ listují motorkáři živou vzpomínkou.

Na oplátku mu posílali láhev domácí slivovice a pozvání na letošní Slovácké slavnosti vína. Prý je jich se možná zúčastní.