Výstava Zima na Slovácku oživí dávné zvyky i činnosti

Kdy: od čtvrtku 10. listopadu
Kde: Slovácké muzeum

V hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti zahájí výstavu s názvem Zima na Slovácku. Ta je věnována adventnímu a vánočnímu období v našem regionu nejen ve zvycích, ale především v pracovních činnostech. Vernisáž se uskuteční od 17 hodin. Výstava potrvá do 29. ledna 2017.

Boršický farář požehná Svatomartinským vínům

Kdy: čtvrtek 10. a pátek 11. listopadu od 18.30 hod.
Kde: penzion Pod Starýma horama v Boršicích

Vyznavači svatomartinského vína, kteří nedočkavě vyhlížejí 11. listopad, aby mohli poprvé ochutnat Svatomartinské víno 2016 a mladá vína, si přijdou na své v penzionu Pod Starýma horama v Boršicích. Stane se tak v předvečer svátku Martina, ale i na jeho svátek. Připraveny budou svatomartinské husí hody a představena budou Svatomartinská vína ročníku 2016 a mladá vína.

„Přijďte ochutnat svatomartinskou husu v tradičních chuťových variacích, ale také letošní víno, které zrálo jen několik týdnů. Oslavte s námi tento svátek, symbolizující ukončení podzimních měsíců a doby zrání svátečním menu snoubeným s vínem," zve do penzionu Pod Starýma horama jeho majitel Petr Gottwald.

Předkrmem budou pečená husí játra se slaninovými chipsy, po němž bude následovat polévka s názvem husí kaldoun se zeleninou a knedlíčky. Hlavním chodem bude husa na rozmarýnu s bílým zelím, červeným skořicovým zelím a variací knedlíků. Dezertem bude domácí jablkový koláč.

Součástí večera bude řízená degustace Svatomartinských vín, ale i mladých vín z vinařství Dvůr Pod Starýma horama a vinařství U Kostela Polešovice. Vínům požehná boršický farář Anton Kasan. Začátek akce je v 18.30 hodin.

V čele buchlovické hodové chasy půjde sourozenecké duo

Kdy: sobota 12. listopadu
Kde: Buchlovice

Hlavními postavami Martinských hodů v Buchlovicích budou v rolích starších stárků Ondřej Svoboda s Karolínou Tománkovou, v rolích těch mladších Pavel Helia s Natálií Svobodovou. Krojovaní mládenci vyrazí v sobotu v 10 hodin dopoledne z restaurace Záložna pro stárkyně, které je budou očekávat v hotelu Buchlovice. Od něj vyrazí vládci hodů s krojovanou chasou na náměstí Svobody a u restaurace U Páva požádají starostu městyse Jiřího Černého a zastupitele o povolení ke konání hodů. Poté bude následovat obchůzka hodařů po městečku. Hodová zábava začne v 19.30 hodin. V restauraci U Páva k ní bude hrát dechová hudba Buchlovjané, v hotelu Buchlovice cimbálová muzika Rubáš.
V neděli třicet minut po desáté bude v kostele sv. Martina sloužit hodovou mši svatou P. Rudolf Chmelař. Hodinu poté začnou na náměstí hodové tanečky, ve 13.30 hodin začne obchůzka krojovaných po městečku. V 19.30 hodin bude k tanci a poslechu hrát v restauraci U Páva skupina LCR.

Tradiční výrobek Slovácka předvede v Hradišti 68 prodejců

Kdy: sobota 12. listopadu
Kde: Reduta v Uherském Hradišti

Panenky z kukuřičného šustí, ošatky, koše, dřevěné formy, struhadla, oplétané kraslice a mnoho dalšího. Na osmašedesát prodejců a řemeslníků přicestuje v sobotu 12. listopadu do hradišťské Reduty, kde budou od 9 do 16 hodin nabízet zájemcům produkty označené prestižní ochrannou známkou Tradiční výrobek Slovácka. Sedmý ročník přehlídky Slovácko v tradici aneb tradiční rukodělná výroba ve stejném čase obohatí také svatomartinská vína, slovácké speciality i bohatý kulturní program na hradišťském Masarykově náměstí. „V dopoledních hodinách budou slavnostně předány certifikáty výrobcům, kterým byla ochranná známka udělena v tomto roce. Před polednem se také představí CM Dolina a ZUŠ Staré Město společně s DFS Dolinečkou. Odpoledne vystoupí Dagmar Benešová s dílnou modrotiskových vzorů a šatů, CM a DFS Hradišťánek či CM ZUŠ Husličky," upřesnila náplň kulturního programu tajemnice Regionu Slovácko Lenka Duďáková. Na své si přijdou milovníci vdolečků, patentů, povidel, chlebů či perníčků. K ochutnání budou i vinné mošty, uzeniny či svatomartinská vína.

Na Velehradě bude pět osm sborů z církevních gymnázií

Kdy: sobota 12. listopadu v 15.00 hodin
Kde: bazilika na Velehradě

Nevšední kulturní zážitky nabídne v pátek při večerní mši svaté a v sobotu v 15 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě Festival duchovní hudby. Pořadatelem šestého ročníku nekomerčního festivalu bude opět Stojanovo gymnázium Velehrad.

Zúčastní se ho na tři stovky zpěvaček a zpěváků z osmi pěveckých sborů církevních gymnázií České a Slovenské republiky, Maďarska, Velké Británie a Polska. Nepočetnější, sedmdesátičlenný, bude sbor z pořádajícího Stojanova gymnázia, jehož sbormistrem a zástupcem ředitele vzdělávacího ústavu je Filip Macek.

Sbor zazpívá skladby J. A. Komenského Soudce všeho světa, Jana Nowaka Benedictus Dominus, Mite Balduzziho Credo, Dmitrije Stěpanoviče Bortňanského Iže cheruvimi, Williama Dawsona Give Me Jesus. Na varhany bude doprovázet Jakub Macek. Záštitu nad festivalem duchovní hudby převzal premonstrát a první biskup ostravsko-opavský František V. Lobkowicz.

Cimbálová muzika slaví deset let existence novým CD i slavnostním programem

Kdy: sobota 12. listopadu
Kde: Klub kultury v Uherském Hradišti

Muzika pod nohy. Tak se jmenuje nové CD cimbálové muziky Ohnica a zároveň také slavnostní program k desátému výročí její existence. Fanoušci se mohou těšit na devadesátiminutový program 
v Klubu kultury v Uherském Hradišti v sobotu od 19.30 hodin.

Moderátor David Vaculík provede programem, který se bude skládat ze čtyř tanečních čísel Folklorního souboru Cifra Lenky Kraváčkové a Folklorního souboru Míkovjan. Ohnica pak přidá asi šest dalších písniček. Večer ukončí beseda u cimbálu s Mladými Burčáky. Jako hosté během večera zazpívají Kristýna Daňhelová, primáš Danaje Jan Gajda nebo vítězka pěvecké soutěže Zazpívej, slavíčku Anna Zubrová.

Na slavnostním večeru pokřtí muzika i nové CD. To natáčeli v květnu ve Vsetíně 
s hudebním mistrem Petrem Bazelem v režii Jaromíra Bazela. „O nové desce jsme přemýšleli už loni, ale kvůli nabytému programu to nevyšlo. Na cédéčku jsou převážně taneční věci, které mají ve svých repertoárech folklorní soubory Míkovjan a Cifra Lenky Kraváčkové," prozradil umělecký vedoucí Ohnice Jan Káčer. Doplnil, že nosič obsahuje například Bílovské, Korytňanskou sedlckou, Dolněmčanskou sedlckou nebo písně ze Strání či Hrozenkova.

Muzice šlo především o to, aby zachytila taneční skladby, které ještě nikdo nenahrál. „Chceme, aby bylo CD i edukativním materiálem. Jsou na něm totiž méně známé písničky ke známým tancům," dodal Jan Káčer. Novinka Ohnice obsahuje celkem 15 písní, z čehož jsou dvě jako bonus ze Slovenska. Ženské hlasy obstaraly dívčí sborky z folklorních souborů Cifra Lenky Kraváčkové 
a Míkovjan.

Nevěsty se mohou inspirovat na svatební show

Kdy: neděle 13. listopadu od 11.00 hodin
Kde: areál společnosti REC Group ve St. Městě

Dilema pro nevěsty a ženichy, co si mají obléct ve svatební den, jim může hodně usnadnit 5. ročník Slovácké svatební show, který se uskuteční v neděli od 11 hodin v Kongresovém centru areálu Rec Group Staré Město. Akce není určena jen pro potencionální snoubenecké páry, ale usnadní rozhodování, co mají ženy i muži všech věkových kategorií vytáhnout ze skříně, pokud se chystají na něčí svatbu, na ples či jinou slavnostní akci.

Pro návštěvníky bude v průběhu šesti hodin připravena pestrá nabídka služeb, bez nichž se žádná svatba neobejde. Na akci nebude chybět rozsáhlý výběr svatebních a společenských šatů, šatů pro družičky, spodního prádla, dále pak svatební dorty, cukroví, svatební koláče, snubní prsteny, doplňky, dekorace a mnoho dalšího.

Těšit se na vás budou svatební salon Svatka, svatební studio Dany Svozílkové, svatební salon Veronica a módní butik Kohel. V průběhu nedělního odpoledne bude vystupovat hudební skupina akuStyk, zatleskat můžete tanečníkům a tanečnicím z hradišťského Rokasa. Chybět nebude ani barmanská show Barmani Zlín a bohatá tombola.