Výstava v Buchlovicích představí zmatené peníze

Kdy: pátek 29. července v 17.00 hodin
Kde: Galerie v Muzue Podhradí Buchlovice

Zmatené peníze, to je název interaktivní numismatické výstavy, která bude slavnostně zahájena v pátek 29. července v 17 hodin v Galerii na půdě Muzea Podhradí Buchlovice. „Půjde o výstavu týkající se zmatků ve financích států zapojených do I. světové války. Uvidíte takzvané nouzovky či peníze používané po dobu I. světové války a bezprostředně po ní, kolkování, hyperinflace či poukázky ze zajateckých táborů a podobně," uvedla vedoucí Československého kulturního centra Buchlovice Pavla Večeřová.

Expozice bude ale také o tématech na tehdejších platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých kuriozitách. Návštěvníci výstavy se mohou vyfotit „v bankovce", vytvořit si vlastní měnu nebo si zahrát hru Jak se stát keťasem. Hra je z prostředí zázemí I. světové války a černého trhu volně inspirovaná hrou Monopoly. Projít můžete bitvami první světové války, a to prostřednictvím hry Vojíne, nezlob se! Výstava potrvá do 27. října 2016.

Rock for česnek ovládne sucholožské hřiště

Kdy: sobota 30. července
Kde: Suchá Loz

Šestý ročník hudebního festivalu Rock for česnek se uskuteční už v sobotu. Na tamní fotbalovém hřišti vystoupí šest kapel. První by měla na pódium nastoupit v 18.00. Po dobu příprav kapel je možnost si půjčit nástroje a společně si zajamovat. „Po celou dobu je možnost občerstvení. Bude uvařená pravá slovácká česnečka a česnekové topinky. V areálu se budou grilovat i klobásky," láká na akci Pavel Cícha. Jako první zahraje kapela Pramen z Uherského Brodu, od 19.30 vystoupí Chaos in head, ve 21.00 začnou svůj koncert Horkýže Slíže revival, hodinu před půlnocí rozvášní publikum 12:Piet, v půl jedné Kelwin a vše od dvou hodin ukončí Reckless driving.

Rybářská noc v Havřicích nabídne kapry i sumce

Kdy: sobota 30. července od 17.00 hodin
Kde: hřiště v Uh. Brodě - Havřicích

Úlovky z vod v Havřicích a jejich okolí nabídne Tradiční rybářská noc, která se uskuteční v sobotu 30. července od 17 hodin. Již třetí ročník ochutnávek rybích specialit spojených s diskotékou a tombolou se koná na tamějším hřišti a především milovníci rybaření si přijdou na své.

„Za specialitu budeme návštěvníkům servírovat ryby, které se nám podaří před rybářskou nocí vytáhnout z místních vod. Rozhodně nebudou v udírně chybět jak kapři, tak sumci, když se nám bude dařit. Jinak v nabídce budou i pstruzi a makrely na grilu. Ty už však budou dovážené," upřesnil za pořadatele nabídku rybích delikates Zbyněk Lekeš.

Návštěvníci se mohou těšit také na bohatou tombolu. „Bohatě budou zastoupeny rybářské potřeby od udic po návnady a další rybářské pomůcky," dodal Zbyněk Lekeš.

Na Velké Javořině se setkají Slováci, Moravané i Češi

Kdy: neděle 31. července
Kde: Velká Javořina

Program: 9.00 MPS Boršičané; VELKÉ PÓDIUM: 9.30 DH Boršičanka, 10.30 MPS Boršičané, 10.35 Slavnostní zahájení, 11.00 Folklórný súbor Otava (SK), 11. 30 MPS Boršičané, 12.00 DFS Javorinka, 12.30 FS Olšava, 13.00 Ženská spevácka skupina Klenotnica (SK), 13.30 FSK Rozvadžan (SK), 14.00 Ludová hudba Rovenec + spevácka skupina (SK), 14.30 Společné zpívání; MALÉ PÓDIUM: 11.00 Skaláci, 12.30 Salem (SK), 14.00 Žlutá ponorka.

Na Výšině sv. Metoděje odslouží pravoslavnou mši

Kdy: neděle 31. července v 10.00 hodin
Kde: areál Výšiny sv. Metoděje

V přírodním areálu na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti-Sadech se uskuteční slavnostní pravoslavná liturgie, která se zde koná na počest příchodu Konstantina a Metoděje, jenž je zde údajně také pohřben. Mše začne v neděli 31. července v deset hodin dopoledne a bude odsloužena protorprebysterem Klimentem Petrem Koutným.

„Výjimečnost pravoslavné mše na konci července spočívá v areálu, uvnitř něhož se bude odehrávat. Nejenže jsou v těchto místech patrné základy velkomoravského kostela z devátého století, ale také se jedná o jedno z uvažovaných míst, kde by mohl být pohřben Metoděj," poodkryl posvátnost Výšiny sv. Metoděje mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ. Pravoslavná bohoslužba se bude konat za každého počasí. V případě deště mohou návštěvníci využít připraveného stanu.