Historička zájemcům přiblíží vojenské dějiny Hradiště

Kdy: pátek 21. dubna od 16.00 hodin
Kde: sraz u IC na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti
Dovědět se něco více o vojenských dějinách Uherského Hradiště mohou zájemci v pátek 21. dubna. Série tematických procházek městem s průvodcem k 760. výročí Hradiště odstartuje prohlídka nazvaná Po stopách krále Matyáše. Sraz účastníků je na Masarykově náměstí u informačního centra v 16 hodin. O odborný výklad se postará historička Blanka Rašticová. Prohlídka je zdarma je ale nutné se předem přihlásit. Prohlídky budou pokračovat 12. května na téma morová epidemie.

Na Dnu Země zazpívá Marek Ztracený

Kdy: sobota 22. dubna od 10.00 - 16.00 hodin
Kde: areál REC Group ve Starém Městě
Koncert Marka Ztraceného nebo přednášky a autogramiáda světoznámého rybáře Jakuba Vágnera budou největší taháky jubilejního 10. ročníku akce Den Země. Ta se tradičně bude konat v areálu společnosti REC Group ve Starém Městě, a to v sobotu 22. dubna od 10 do 16 hodin.

Pro děti opět pořadatelé přichystali množství atrakcí – motokáry, dětská vozítka, koloběžky, skákací hrady, lukostřelbu, jízdu vláčkem Steelinka, prohlídku letadla, pirátské lodi Naděje nebo vyhlídkových lávek. Nebudou chybět exhibice v podobě bagrové show, hasičů nebo kovářů. Děti se vyřádí s kouzelníkem Jirkou Hadašem v jeho pohádkovém karnevalu nebo s Vandou a Standou v programu Aby bylo na zemi milo, Na tradičním jarmarku najdou návštěvníci množství dobrot, jimiž zaženou hlad i chuť, nákupy příjemní kapela Kumpáni.

Opět se rozroste staroměstská kovozoo, z kovového odpadu letos vyroste mrož. V kongresovém centru budou probíhat science show s centrem VIDA, kde si děti vyzkouší fyzikální pokusy. K dispozici bude také počítačová herna s programem virtuální realita. Děti si otestují na sobě hry a hlavolamy ve vědecké kavárně nebo vaření v kuchařské dílničce. Dále zde budou probíhat ekologické výukové programy, tvořivé dílny, hry na kouzelném koberci a zábavné promítání s kinem Hvězda. Komu strach dovolí, zkusit si u nich může FREE JUMP - skok z výšky 6 metrů. Vstupenkou na akci bude tradičně vysloužilá technika, tentokrát mobilní telefon.

Ranč Rovní rozezní folkové a country písničky

Kdy: sobota 22. dubna
Kde: Košíky, Traplice
Písničkáři, bluegrassové, country a folkové kapely i dua se v sobotu 22. dubna utkají na soutěžním festivalu Porta. Na ranči Rovná se bude od 10 hodin konat oblastní kolo pro chřibsko-karpatskou oblast. Jako hosté vystoupí na ranči Old Boys Poutníci , Vojta Kiďák Tomáško a taneční skupina z Vlčnova Tady a teď. O titul nejlepších se pak poperou například skupina Děvčice, Fénix Country Beat, Pramen, MixBand, Pavel Nosálek nebo Jiří Rozsypal. 

Portréty vzniklé muchláží bude vystavovat hradišťská Reduta

Kdy: sobota 22. dubna v 17.00 hod.
Kde: Reduta, Uherské Hradiště
Kolekci portrétů vzniklých pomocí netradičních muchláží, frotáží a jiných technik bude možné zhlédnout na výstavě malíře Jiřího Válka. Ta začne v sobotu 22. dubna v 17 hodin v hradišťské Redutě. „Oslovil jsem desítky svých známých, kteří byli předlohou řady vystavených portrétů. Teď se jen těším, že přijdou, aby se viděli,“ okomentoval sobotní vernisáž autor. K vidění budou i fotografie Světlany Malinové, studentky Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště, které se inspirují portréty. Jiří Válek pozval na zahájení výstavy své hudební kamarády z Brna, kteří mu nejen zahrají na vernisáži, ale od 19.30 odehraje tato náhodně vzniklá formace s názvem Indiáni samostatný koncert. Indiáni ve složení: Tomáš Indián Továrek (dechy), Tomáš Haluza (kytara), Jan Polyak (basa) a Pavel Fajt (bubny) zaplní tóny velký sál Reduty. „Uherské Hradiště bylo, je a bude jedna z mých oblíbených koncertních štací, máte skvělou slivovici a taky mám rád ten typ lidí, kteří tu žijí,“ nechal se slyšet Pavel Fajt. Koncert Indiánů je prémií cyklu jazzových koncertů, který pořádá Klub kultury. 

Popovický Amfík zaplaví trofeje loni ulovené zvěře

Kde: Amfík Popovice
Kdy: 21.24. 4.
Tisíc trofejí loni ulovené zvěře spárkaté, lišek a jezevců v honitbách na území správního odboru Uherské Hradiště a Uherský Brod je od pátku až do neděle lákadlem chovatelské přehlídky trofej. Tu zájemci najdou v prostorách Amfíku Bukovina v Popovicích.

Přehlídce předcházelo hodnocení komisí mysliveckých odborníků. Dvaasedmdesát kusů trofejí zvěře bylo předběžně ohodnoceno body CIC odpovídajícím udělení medailové hodnoty, tedy zlaté, stříbrné a bronzové. K lákadlům přehlídky bude s hodnotami zlatých medailí osm trofejí muflonů, pět trofejí daňků, dvě trofeje srnčí a čtyři lebky. Ani jedna z 55 trofejí jelenů nebyla oceněna zlatou medailí. Chovatelská přehlídka zvěře není jen místem zhlédnutí a posouzení správnosti odlovu zvěře podle odborných mysliveckých kritérií, ale i místem setkání myslivců a přátel přírody. I letos se přehlídka stane místem, kde si mohou příznivci Hubertova cechu pohovořit nejenom o trofejích, ale i stavu myslivosti v honitbách.

V sobotu bude přehlídka k vidění od 8 do 18 hodin, v neděli od 8 do 16 hodin. Na návštěvníky výstavy čeká doprovodný program, jehož součástí bude kupříkladu prodej mysliveckých a kynologických potřeb, odborná myslivecká přednáška či letové ukázky dravců. 

Otevírání přehlídkových tras

Kde: zámek Uh. Ostroh
Kdy: 23. 4. od 14.00
Největší tahák: otevření nové podzemní expozice

NABÍDKA ZE SOUSEDNÍHO REGIONU

Hanácký den v Kroměříži

Kdy: sobota 22. dubna od 14.00 hodin
Kde: Dům kultury v Kroměříži
Původně se měl konat na Hanáckém náměstí, kvůli ohlášené nepřízni počasí a citelnému ochlazení ale čeká diváky i účinkující změna.

Hanácký den v Kroměříži, zábavné odpoledne směřující k podpoře hanáckého folkloru ve městě i jeho okolí, se tak nadcházející sobotu odehraje v prostorách tamního Domu kultury.

Akce pořádaná kroměřížskou radnicí ve spolupráci se základní uměleckou školou a Domem kultury (DK) má připomenout tradice formou prezentací souborů, krojů, zvyků a obyčejů, tvůrčích dílen i regionální gastronomie.

Úvod hlavního programu se oproti původnímu plánu podle pořadatelů posouvá na 14. hodinu, už předtím začne ve foyer a před budovou DK jarmark s nabídkou produktů od regionálních výrobců.

Následovat pak bude kulturní program, v jehož rámci vystoupí řada dětských folklorních souborů: Hulíňané z Hulína, dechová hudba Zdounečanka, cimbálová muzika Dubina, ženská pěvecká skupina Vranky z Nitry či folklorní soubor Likava z Ružomberku, partnerského města Kroměříže.

„Jsou připraveny tvůrčí dílny, ukázky krojů i vázání šátků," slibují pořadatelé.

Celým Hanáckým dnem bude provázet Kateřina Kovaříková, moderátorka Českého rozhlasu.

NABÍDKA NA PŘÍŠTÍ VÍKEND

Bitva o Bílé Karpaty vyvrcholí leteckou bitvou tří letadel

Kdy: sobota 29. dubna od 10.00 hodin
Kde: louky mezi Stráním a Korytnou
Po třech letech se vrací na louky mezi Strání a Korytnou Bitva o Bílé Karpaty. Jednu z největších bitev konce 2. světové války si připomenou tamní obyvatelé v sobotu 29. dubna. Na Korytňanských lúkách začne v 10 hodin program plný vojenské techniky, návštěvníci uvidí leteckou bitvu, přelet gripenů a na místě se bude prezentovat i 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice. „Na místě bude asi 20 klubů vojenské historie, které se zabývají 2. světovou válkou. Z techniky nelze zapomenout na nejslavnější tank 2. světové války, sovětský T-34," popsal za pořadatele Robin Konečný. Na přelet stíhaček Jas-39 Gripen, které přiletí z Čáslavi, se mohou diváci těšit přibližně ve 13 hodin. O hodinu později pak celé odpoledne vyvrcholí samotnou bitvou, které by se mělo zúčastnit až 200 lidí v dobových uniformách, ukázku ukončí letecký boj. (bm)