Galerie slováckých vín oslaví čtvrté narozeniny dortem a cimbálovkou

Uherské Hradiště – Celovečerní oslavy chystají na sobotu 29. října v Galerii slováckých vín v Uherském Hradišti. Budou tomu totiž čtyři roky, co poprvé v prostorách jezuitských sklepů začalo vinařství Zlomek & Vávra nabízet nejen svá špičková vína, ale také kvalitní vína z dalších vinařství Slovácka. Návštěvníci narozeninové oslavy se tam budou moct zapojit do výběru čtyř nejlepších vín, z nichž se vzápětí vyrobí historicky první Cuvée v Galerii slováckých vín. Zájemci si tam budou moct také zasoutěžit o degustaci pro čtyři osoby, ochutnat narozeninový dort a v neposlední řadě si poslechnout či zatančit při tónech cimbálové muziku Radima Snopka. Slavnostní zahájení je naplánováno na sobotní 20. hodinu.

„Za tu dobu, co působíme v prostorách někdejších Jezuitských sklepů, jsem zde přivítali mnoho známých tváří, stejně jako jsme uspořádali bezpočet úspěšných akcí. Za všechny můžu zmínit například návštěvu Galerie slováckých vín čínskou velvyslankyní, přivítání českých hokejistů, Petra Bendeho či Pavla Habery. Za největší a nejúspěšnější novinku našeho čtyřletého provozu pak považují zprovoznění samoobslužného vinného baru, který byl otevřen teprve letos, ale měli jsme s ním velký úspěch," uvedl jeden z provozovatelů galerie slováckých vín a spolumajitel vinařství Zlomek & Vávra Libor Zlomek.

Stroje sloužící k obživě žebráků vystaví v brodském Muzeu J. A. Komenského

Uherský Brod – Svět mechanické hudby aneb zlaté časy automatofonů. Tak se jmenuje výstava flašinetů, orchestrionů, fonografů, hracích hodin, píšťalových mechanismů, hřebíčkových hracích strojků, polyfonů, symfonionů, aristonů, které budou ve čtvrtek 27. října od 17 hodin k vidění v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. „Poznáte stroje, jež pomáhaly v obživě žebráků a válečných invalidů, nebo které hrály pro potěšení v měšťanských salonech. Komentář k vývoji mechanických hracích strojů přednese na vernisáži Patrik Pařízek," poznamenal za organizátory výstavy Aleš Kapsa. Ve čtvrtek 27. října od 14 hodin doplní zahájení expozice vystoupení Flašinetářů pod vedením Jana Bondry na Masarykově náměstí v Uherském Brodě. Samotná výstava potrvá do 12. února 2017. (pb)

V Hradišti budou opět tančit o pohár starosty města

Uherské Hradiště – Již devátý ročník soutěže ve sportovním tanci O pohár starosty města Uherské Hradiště letos uspořádá Taneční klub Rokaso. Návštěvníci Klubu kuktury v Uherském Hradišti se tak mohou těšit v sobotu 29. října od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní na den plný tanečních kreací a výborných výkonů. Sedm let po svém založení, konkrétně v roce 2008, uspořádal ve spolupráci s hradišťskou radnicí a Českým svazem tanečního sportu Taneční klub Rokaso soutěž, která se od té doby stala jednou z největších kulturních akcí v celém regionu a tradičním zpestřením podzimních dnů.

Živá voda nabídne rybí dobroty

Modrá – Pokud si chcete zpestřit státní svátek, můžete v pátek 28. října zamířit do botanické a sladkovodní expozice Živá voda na Modré, kde připravili Rybářovy žně. Na rybářské akce, která se uskuteční od 9 do 17 hodin, se můžete seznámit s životem ve vodě i kolem vody, ale také ochutnat speciality z jihočeského kapra či vožickou rybí polévku. Ta bude pro první stovku návštěvníků zadarmo. K vidění bude u koupacího biotopu rybnikářské vybavení a na své si tam přijdou při nejrůznějších hrách a soutěžích i děti.

Ořechov přivítá největší košt ořechovky v republice

Ořechov – Česká kniha rekordů obsahuje mimo jiné také zápis o největším koštu ořechovky v republice. Ten do dnes drží již pátý ročník Košt ořechovky, který se tradičně koná v sále kulturního domu v Ořechově. Na sto sedmdesát vzorků pálenek z různých zemí, ale i z různých druhů tak bude čekat na návštěvníky v sobotu 29. října od čtvrté hodiny odpolední.

„K poslechu bude hrát country skupina a k ochutnání budou také vzorky z Maďarska či Chorvatka, takže pestrost bude i letos bohatá. Přestože na pěstování ořechů nebyl dobrý rok, sešel se nám úctyhodný počet druhů ořechovky, což slibuje kvalitní košt," sdělil za spolek Motorkářů z Ořechova Martin Rokyta.

Košt je tak výjimečný především tím, že na něm degustátoři nenaleznou nic jiného, než speciály z ořechů. Mimo pálenky budou navíc nachystané i ořechové buchty.