Akce s názvem Přijmi a vydej se koná v pořadí počtvrté. Letošní soutěž potrvá do 5. listopadu. „Zúčastnit se může každý občan starší osmnácti let, který v jednom dni z měsíce srpna, září nebo října vyhodnotí svůj denní energetický příjem a výdej. Přihlášku pak musí zaslat na zdravotní ústav v Praze do pátého listopadu 2007,“ upřesnila Eva Marečková, pracovnice uherskohradišťské pobočky Zdravotního ústavu se sídlem ve Zlíně.

Každý ze zúčastněných musí nejdříve vyplnit speciální test, jehož výsledkem je vyhodnocení jeho denního kalorického příjmu a výdeje. Formuláře mohou zájemci najít například na webových stránkách Státního zdravotního ústavu.

„Podle zkušeností odborníků převažuje energetický příjem nad výdejem. To je důvod k zamyšlení, neboť nadváha i nedostatek pohybu jsou rizikem vzniku mnoha vážných onemocnění. Tato akce má účastníkům ukázat případnou nerovnováhu obou faktorů,“ vysvětlila Marečková a upřesnila, že stejná akce se souběžně koná i v některých dalších regionech České republiky.

Přihlášky pro zapojení do akce si lidé mohou vyzvednout na regionálních pracovištích Zdravotního ústavu se sídlem ve Zlíně nebo vytisknout z internetových stránek této instituce. Testy a přihlášky jsou také k dispozici na kontaktních místech, například v prodejnách Albert a Hypernova. Interaktivní přihlášku lze vyplnit na stránce www.szu.cz

Vylosovaní účastníci se mohou těšit na odměny v podobě horských kol, rekreačních pobytů, sportovního vybavení a další řady cen. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví ČR, Potravinářská komora České republiky, Státní zdravotní ústav a program CINDI Světové zdravotnické organizace.