Ačkoliv se akce o sedmdesát minut opozdila, pořadatelé nabídli divákům velmi netradiční projekt. Moderní formou propagovali blížící se výročí konce 2. světové války a připomenuli tak jedno z nejsmutnějších období našich dějin, na němž se podílela česká i slovenská muzea.

Pět slečen - modelek z Česka a tři ze Slovenska představily navzdory chladnému počasí před penzionem břesteckého BalonCentra módu čtyřicátých let 20. století. Poté následoval křest zmíněného kalendáře šampaňským vínem v horkovzdušném balonu, který se vznášel nad jeho startovací plochou.

„Dívky ve dvanácti různých uniformách z druhé světové války, jsou nafotografovány pro kalendář v typickém prostředí, jaké známe z dobových snímků," sdělila jedna z modelek Dagmar Málková. V kalendáři nechybí ani popisky použitých uniforem, ani vypsané významné dny 2. světové války.

Křest kalendáře se nesl v duchu 40. let 20. století

„Od tohoto projektu očekáváme, že vďaka spojeniu ženskej krásy a dobových uniforiem osloví aj históriou nezaujatú skupinu lúdí a veľmi nenásilnou formou pripomenie najvačší konflikt v dějinách ľudstva. Tento kalendár vyniká jedinečným spojení krásy a histórie," řekl Róbert Hanák, koordinátor největší vojenskohistorické akce ve střední Evropě – Sahara.

Po křtu kalendáře následovala přednáška o tom, jak se v době 2. světové války žilo bohatým i chudým. Jedna z modelek se vžila do role slečny z bohaté rodiny, které se za války žilo nad poměry, zatímco slečna z té nejnižší sociální vrstvy byla smutná z toho, že její rodina neměla peníze na jídlo ani na ošacení.

Překvapení večera, který se nesl ve stylu 40. let minulého století, byla ohnivá show. Nechyběla ani reprodukovaná hudba, při níž zapěla Kateřina Birková z Nového Jičína.