„Na fotbale jsem ale ještě nikdy nebyla,“ říká studentka učebního oboru Květinářské a aranžérské práce na hradišťském Mesitu.

I přesto se jí fotbalové dění v poslední době hodně týká. Patří mezi jednašedesát stávajících klientů velehradského Stojanova, oficiálně se zvoucího Domov pro osoby se zdravotním postižením Velehrad – Salašská. Zařízení, které se ocitlo v dobročinném hledáčku sportovních hvězd.

„Poprvé jsem nastoupil proti Barceloně a hned jsem dal gól. Byla to zároveň má první trefa v Lize mistrů. To všechno mi navždy bude připomínat Messiho dres, který jsem si s ním po zápase vyměnil,“ pochvaloval si v prostředku minulého týdne český reprezentační obránce ve službách Bayeru Leverkusen Michal Kadlec, když po zápase proti nejlepšímu klubu světa komunikoval s médii.

To ještě uherskohradišťský rodák a odchovanec fotbalového Slovácka netušil, že se z ukořistěného trikotu momentálně nejlepšího hráče planety dlouho radovat nebude. V Německu se kolem výměny dresu strhla mediální bouřka a šéf německého klubu Rudi Völler zavelel jasně: Kadlec Messiho dres vydraží a peníze pošlou na charitu.

Sedmadvacetiletý Kadlec měl ihned jasno. Obdaruje hendikepované na Velehradě.

„Michala jsme s hokejistou Karlem Rachůnkem loni v létě pozval na benefiční fotbalové utkání, kdy se na staroměstském Širůchu střetly týmy složené z hokejových hvězd a dalších osobností veřejného života. Karel vydražil Michalův dres. Poté si spolu vykládali mimo jiné i o Velehradě a padli si do oka,“ uvedl organizátor prozatím dvou uskutečněných ročníků Slovácké benefice ve Starém Městě Jakub Kovář, jenž akci pořádal právě s Rachůnkem.

Dres argentinské hvězdy Kadlec v televizní show Gottschalk Live stanice ARD nakonec vydražil za jedenáct tisíc euro (275 000 korun). Tisíc euro půjde paraguayským dětem žijícím na ulici, zbývající čtvrtmilion korun poputuje na Velehrad.

„Doufám, že to není konečná částka. Když jsme seděli loni s Karlem, vyprávěl mně o tom, že by chtěl dětem na Velehradě pomoci. Jeho myšlenka mě zaujala a rád bych v ní pokračoval. Úspěch dražby mě motivuje k tomu, abych se zajímal, co dalšího pro Velehrad ještě můžu udělat,“ sdělil fotbalista Slováckému deníku svůj postoj.

Uherskohradišťské Sociální služby, pod něž velehradský domov spadá, už vědí, jak s penězi naložit. Stojanov čeká v souladu s celostátním trendem transformace neboli rozdrobení jednoho velkého zařízení na několik menších míst rozesetých po celém regionu. A výtěžek z dražby by měl pokrýt část sumy, kterou organizace utratí za koupi domu ve Starém Městě.

„V patře by uživatelé bydleli, v přízemí by pak pod odborným dohledem pracovali jako obsluha malé kavárny. Je to další z kroků k tomu, aby veřejnost poznala, že naši klienti jsou schopni se zapojit do normálního života,“ konstatoval ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Bronislav Vajdík. O 1500 uživatelů příspěvkové organizace se stará 850 zaměstnanců.

Zatím není jasné, kdy si zástupci velehradského domova šek od Kadlece oficiálně převezmou.

„Nejlepší by to bylo přímo na Slovácké benefici v sobotu 2. června. Protože ale budou v tu dobu vrcholit přípravy na fotbalové EURO, je pravděpodobné, že se jí Michal nebude moci zúčastnit,“ upozornil organizátor Kovář. Náhradní termín předání je proto 7.-13. červenec, kdy Kadlec v Hluku pořádá kemp pro mladé fotbalové talenty.

V sobotu 2. června se na staroměstském Širůchu uskuteční třetí Slovácká benefice. Dobročinné odpoledne bude tentokrát věnováno uctění památky dřívějšímu spolupořadateli, při leteckém neštěstí v Jaroslavli tragicky zahynulému hokejistovi Karlu Rachůnkovi. Právě ten byl iniciátorem pomoci Velehradu. „Přáním Karla bylo nastoupit proti Slavoji Houslice. Jsem rád, že Karlovo přání a charitativní myšlenka seriálové Houslice oslovily a ty nám ve svém nabytém programu vyšly vstříc,“ vysvětlil organizátor Jakub Kovář s tím, že parta kolem zesnulého Rachůnka, kam patří hokejisté Vampola, Havlát, Čajánek, Pavelec, Voráček, Klepiš i fotbalista Kadlec, bude charitativní činnost na Slovácku nadále podporovat.
O tom, jak jeho dres pomůže zdravotně postiženým lidem na Velehradě, se možná dozví i samotný Lionel Messi. Trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa nastoupí v Barceloně v odvetném utkání proti Kadlecovi 7. března. Ten se nechal slyšet, že chce dres vylepšit o Messiho věnování, které by získal právě při odvetném utkání. „Samozřejmě to platí. Už jsem hovořil s Rudi Völlerem, který to pomůže zařídit. Přece jen kdybych měl běhat s fixem v trenkách, asi by to moc pohodlné nebylo,“ směje se odchovanec slováckého fotbalu.