Nemohla si proto nechat ujít veřejné projednání tohoto záměru, které se konalo v pondělí v kině Hvězda. Kromě ní si přišlo záměry města na kácení poslechnout asi třicet dalších lidí.

„Nelíbí se nám, že z parku má zmizet tolik stromů a není nám lhostejný ani osud lip na Svatováclavské ulici. Máme totiž k dispozici posudek dendrologa, který v případě některých stromů nabízí zcela jiná stanoviska než posudky města. Námi přizvaný odborník stromy prohlédl a sdělil, že dvě třetiny z celkového počtu stromů z parku určených ke kácení, není nutné odstranit,“ sdělila své argumenty na diskusním fóru Jiřina Stloukalová, která je předsedkyní hradišťského občanského sdružení Chraňme zeleň.

K zemi by mezi letošním podzimem a koncem příštího roku mělo jít celkem 130 stromů. Dalších 113 čeká ořez. Půjde prý jen o vadné stromy, žádný z nich nebude ořezán z estetických důvodů.

„Celorepublikový trend kácení nemocných či poškozených stromů souvisí s tragédií ve Zlíně, při které před lety na dva školáky spadl vzrostlý strom a usmrtil je,“ podotkl na setkání s občany vedoucí odboru životního prostředí hradišťské radnice Květoslav Fryšták.
„Některé stromy jsou tam velmi staré, poškozené nebo nemocné. Před časem jsem viděla park po vichřici a byl ve strašném stavu. Je velkým štěstím, že se tam v té době nikdo nenacházel. Nikdo nechce riskovat, že by se stromy na někoho zřítily. Jejich kácení ale předcházelo podrobné zkoumání a posuzování záměru od několika institucí,“ doplnila architektka Šárka Brantalová, která je autorkou projektu na úpravu porostu v parku.

Ta také upozornila, že součástí úprav parku nebude jen kácení. „Vysadíme například i takzvanou střeleckou alej, která tam už kdysi v minulosti byla. Její znovuobnovení bylo podmínkou památkářů. Ti iniciovali i vznik další aleje v těsné blízkosti parku. Následovat bude rovněž výsadba dalších 66 stromů, keřů a trvalek,“ podotkla Brantalová.

Také městský architekt Aleš Holý přispěl v diskusi o budoucnosti parku svým názorem. „Poté, co skončí úprava zeleně, budou upraveny cestičky, zmodernizován mobiliář s lavičkami, veřejným osvětlením a dojde i na některé další opravy,“ poznamenal Holý.