Kluci a holky, které do něj jejich rodiče ráno přivážejí a odpoledne si je zase berou domů, aby spinkali ve svých pokojíčcích. Rozhodně netráví pět dnů svého prázdninového času na ulicích nebo doma před televizí a počítačem.

Pod vedením mladinkých tetiček, Anny Kremplové, studentky Karlovy univerzity v Praze, Štěpánky Lužové, studentky Masarykovy univerzity v Brně a Jany Mítkové, studentky Gymnázia Uherské Hradiště, zažívají stejný denní řád, jako na všech příměstských táborech, které jsou rozesety v půvabných vesnicích a městech naší vlasti.

Děti, které prožívají příměstský tábor v Muzeu tupeské keramiky, se v něm díky třem „tetičkám“ zaručeně nenudí. Vyrábějí si vlastnoručně z keramické hlíny misky, glazují je, z rozbitých kachliček vytvářejí mozaiky nebo vodovými barvami malují nejrůznější obrázky.

„Děti si mohou prohlédnout objekt muzea, který v minulosti soužil k výrobě keramiky. Jeho součástí je dobová expozice, obydlí hrnčíře, které vypovídá o způsobu jeho práce a životě na přelomu 19. a 20. století,“ vysvětluje dětem vedoucí tábora Anna Kremplová.

Skupina Velkomoravané spolu s historickými zahraničními uskupeními lidem ukáží, jak se žilo, pracovalo a bojovalo na Velké Moravě.
Rostislav a Svatopluk svedou ve skanzenu Modrá bitvu o hradiště

Sestry Dorotka s Veronikou Zbořilovou ze Zlechova, ale ani bráškové Tadeáš s Filipem Retkovými či ostatní malí táborníci se na příměstském táboře rozhodně nenudí.

„V úterý jsme s dětmi pekly k odpolední svačince jogurtovou buchtu s marmeládou z lesních plodů, ve středu 10. srpna, pečeme perník a vaříme broskvovou marmeládu,“ svěřují se tetičky.

„Včera za námi přijela paní Dobromila Krysová, vedoucí ženského pěveckého sboru Drmolice z Polešovic, aby dětem povídala, k čemu kdysi sloužily vázané metly z březového proutí. S metlami si s ní děti zahrály nejrůznější hry, ale také zametaly nádvoří muzea keramiky,“ svěřují se tetičky.

Podotknou, že paní Krysová naučila malé táborníky kromě jiného tvořit z makovic a rozstříhaných hadříků panenky a různá strašidýlka.

Pro kluky a holky bude příměstský tábor v tupeském Muzeu keramiky pěti nezapomenutelnými dny letošních prázdnin. Děti, které si v odpoledních hodinách odvážely jejich rodiče domů, odcházely vždy s úsměvem na tváři. A ty mladičké tetičky, na táboře vedoucí malých táborníků, se už nyní těší na další ročník některého z příměstských táborů. Třeba za rok zase v Muzeu tupeské keramiky.